Ligi kolmekümneaastane ajakirjanik Sander Punamäe polnud tänavuse suurõppuse Siilini kordagi kaitseväe vormi selga tõmmanud, kokkupuude kaitseväega oli piirdunud uudiste ja filmidega. Tuntud sentents ütleb, et rahu tagamiseks tuleb valmistuda sõjaks ja nii oli ka Sander pärast kutse saabumist sättinud ennast ühel kenal maikuu päeval kogunemispunkti.
Tema ja veel paarkümmend reservväelast sõitsid bussiga ligi tunnikese formeerimispaika, kus õnnestus jälgida, kuidas samm-sammult sai tuisupäisest noormehest sirge rühiga sõdur.
«Teadmatus. Meid sõidutati bussiga metsade vahele suurte kaarhallide juurde. Sõit kulges lustakas meeleolus, sest ülejäänud mehed tundsid üksteist juba varem. Visati nalja ja meenutati varasemaid kogemusi. Mul aga tekkis küsimusi aina juurde ja juurde,» meenutas Punamäe. Järgnevast pildid ja pildiallkirjad.
Nagu pildilt ka näha, siis kerge ärevus oli ikka sees. Päev kuidagi uniselt alanud ja ei teadnud mida oodata.
Üritasin teha head nägu.
Seda seetõttu, et elus esimest korda olin sattunud keskkonda, kus mehed käivad ringi relvadega ja kõigil seljas kuulivestid. Mehed selgitasid paari lausega, kuidas sõduriks muundumine toimuma hakkab. Varsti näen ka mina selline välja!
Vestid, kiivrid, kindad ja muud varustus ootas laual nagu müügiletil. Siin proovides sai leida õige ja sobivaim suurus.
Esimese asjana tuli erinevaid riideesemeid proovida. Milline suurus mulle sobib? Kas M, L, XL? Olemas olid ka XXXL suuruse killuvestid. Hiljem selgus, et õige suurusega killuvest on juba pool võitu.
Sel momendil kui kiivrit pähe proovisin, sain aru, et ülejäänud mehed on minust ikka mitme sammu võrra ees. Nimelt jäi liin minu tõttu veidi toppama, kuna ei osanud kohe kiivrit lõua alla kinnitada. Ja siis seda lahti võtta. Kaitseväe kiivrite kinnitusklamber on veidi teistmoodi.