30. ja 31. mail toimuval erakorralisel Euroopa Ülemkogu kohtumisel tuleb muuhulgas arutlusele Venemaa julm sõda Ukrainas ning humanitaarabi Ukrainale, kaitse valdkond ja energiajulgeolek Euroopa Liidus. «Praegu on oluline võtta Venemaa suhtes viivitamatult vastu kuues sanktsioonipakett, mis sisaldab ka piiranguid naftaekspordile Venemaalt,» rõhutas Liimets. Vaadates ette ka järgmisele, juunis toimuvale ülemkogule, lisas välisminister, et Eesti hinnangul peab Ukraina võimalikult kiiresti saama ELi kandidaatriigiks. «Ootame juunis Euroopa Komisjoni arvamust ja seejärel loodame juuni ülemkogult Ukrainale sellekohast sõnumit, mis oleks neile poliitiliselt väga oluline.»
«Peame pingutama selle nimel, et leida Venemaa gaasile ja naftale alternatiivsed energiaallikad,» lisas Liimets, kes arutas Euroopa Liidu energiajulgeolekut täna ka energiavolinik Kadri Simsoniga. «Nende leidmine on julgeoleku kõrval ühtlasi väga oluline meie keskkonnale ja planeedi tulevikule. Eesti on pühendunud looduskeskkonna kaitsele ja kliimasoojenemise mõjudega tegelemisele. Uuendusmeelse riigina oleme huvitatud uute tehnoloogiate arendamisest, mis toodavad energiat taastuvatest allikatest.»
Ungari õigusriigi olukorda ja demokraatlike väärtuste järgimist käsitleti üldasjade nõukogul ELi lepingu artikkel 7 menetluse raames neljandat korda. Välisminister Liimets rõhutas, et kõik ELi riigid peavad järgima õigusriigi põhimõtteid ja tagatud peab olema ka meediavabadus. «ELi põhiväärtuste ja üksmeele säilitamine on meie kõigi jaoks põhjapaneva tähtsusega. Eriti praegu, kui inimõigusi ja vabadusi alla suruv Venemaa peab Euroopa pinnal sõda suveräänse Ukraina vastu,» sõnas Liimets.
Ühtlasi arutati Euroopa tuleviku konverentsi, mille lõppraport sisaldab 325 ettepanekut. Enamus nendest käsitleb selliseid valdkondi nagu kliima, majandus ja sotsiaalteemad. Lõpparuandes on aga ka mõned Euroopa Liidu institutsioonide tööd puudutavad ettepanekud, mis vajaksid ELi asutamislepingute muutmist. «Eesti seisukoht on, et esmajoones tuleb asuda viima ellu kodanike huvi keskmes olnud sisulisi ettepanekuid olemasolevate asutamislepingute raames,» sõnas välisminister Liimets.
Üldasjade nõukogu veerel kohtus välisminister Liimets ka Soome Euroopa Liidu asjade ministri Tytti Tuppuraineniga ja Austria Euroopa Liidu asjade ministri Karoline Edtstadleriga. Räägiti Soome liitumisest NATOga, Ukraina ja Lääne-Balkani ELi integratsioonist ning kuuendast sanktsioonipaketist.