Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
(+372) 507 3066

SIIL 2022 Kaitseväelased harjutasid esimest korda tsiviilsõidukite sundkasutusse võtmist

Copy

Eile Tartus harjutasid 2. jalaväebrigaadi logistikud tsiviiltehnika sundkasutusse vastuvõtmist eraettevõtetelt.

Eile Tartus harjutasid 2. jalaväebrigaadi logistikud tsiviiltehnika sundkasutusse vastuvõtmist eraettevõtetelt.

«Piltikult öeldes, kui kaitsevägi peab minema lahingusse ja tal ei ole piisavalt tehnikat, siis on vajadus võtta erasektorist lisa,» ütles kaitseministeeriumi kaitsevalmiduse osakonna juhataja Marti Magnus.

Õppusest võttis osa üksteist ühikut tsiviiltehnikat, mille puhul kaitseväelased kontrollisid õiget funktsionaalsust ja tehnilist töökorda. Harjutuse eesmärk oli tuvastada sundkoormiste protseduuride potentsiaalsed arengukohad,» ütles harjutuse läbiviija kaitseväe peastaabi logistikaohvitser major Riho Juurik.

Kaitseväelased harjutasid ka erandjuhtumeid, kus sundkoormatud sõidukitel ei olnud läbitud tehnoülevaatus ja üksuse tehnik pidi sõidukid ise kontrolli. Teise stsenaariumi järgi ei ilmunud osad sõidukid kohale ja asenduse leidmiseks tuli ühendust võtta kaitseresursside ametiga.

Kaitseressursside amet on kaitseväe tellimusel kaardistanud ligi kakstuhat kuussada sõidukit, mis on vajalikud kaitseväele ülesannete täitmiseks sõjaolukorras.

Määratud sõidukite omanikud on kohustatud hoidma tehnikat sundkasutuse perioodil töökorras. Juhul, kui tekib probleeme tehnoülevaatusega või soovitakse sõidukit müüa, tuleb sellest teada anda kaitseressursside ametile.

Koormisi rakendatakse juhul, kui riigis on kehtestatud kõrgendatud kaitsevalmidus, mobilisatsioon, sõjaseisukord või demobilisatsioon. Sundkoormatud vara kasutatakse vaid siis, kui muud võimalused on ammendunud.

28. mail toimub sarnane õppus sõidukite tagastamise näol tsiviilsektorile.

Tagasi üles