Õppuse Siil 2022 raames teevad alates 16. maist kuni 5. juunini Eesti kohal harjutus- ja madallende erinevad Eesti ja liitlasriikide lennuvahendid.
SIIL 2022 ⟩ Õppus toob kaasa aktiivsema lennutegevuse (4)
Õhuvahendite peamine roll õppusel on tagada õhutoetus maaväe üksustele ning jätkata ka tavapäraste treeninglendudega. Lisaks õhuvahenditele osaleb õppusel esimest korda Ameerika Ühendriikide dessantlaev USS Kearsarge, mille pardalt lendavad lennuvahendid nii Saaremaale, Pärnumaale kui peamisele õppusealale Valga- ja Võrumaal.
Õppusega seotud lennutegevus toimub peamiselt kella 7-22 vahel. Öiste lendude toimumisest teavitavad kohalikud omavalitsused ja kaitseväe tsiviil-sõjalise koostöö meeskonnad elanikkonda eraldi.
Õhutegevus sai alguse täna lõppenud ja esmaspäeval alanud õhk-maa laskeharjutusega kaitseväe keskpolügoonil. Laskeharjutusi tehakse koostöös Ameerika Ühendriikide rahvuskaardi ja merejalaväe üksuste õhutoetuse ründelennukitega A-10 Thunderbolt II ning AV-8B Harrier II. Harjutusel kasutavad õhuvahendid pardakahureid ja imitatsioonivahendeid.
Üksuste koostöö jätkub homme ja ülehomme, kui Saaremaa ja Hiiumaa vahelisel merealal viiakse läbi õhk-maa laskeharjutus, kus kasutatakse pardakahureid, õhk-maa juhitavaid rakette ja imitatsioonivahendeid.
23.-26. maini paiknevad Ameerika Ühendriikide õhutoetuse ründelennukid A-10 ja Eesti õhuväe õppereaktiivlennukid L-39 ümber Kuressaare lennuväljale ning teevad sealt lende õppuse alale Lõuna-Eestis.
Õppusel osalevad Prantsusmaa, Belgia, Ühendkuningriigi, Ameerika Ühendriikide, Poola, Leedu, Tšehhi ja Hispaania õhujõudude lennuvahendid, samuti Eesti õhuväe lennukid ja kopterid.
Taevalaotuses võib õppuse ajal silmata Eesti õppereaktiivlennukeid L-39 ja transpordilennukit M28, Prantsusmaa õhuturbehävitajaid Mirage M-2000, Belgia õhuturbehävitajaid F-16, Ühendkuningriigi hävituslennukeid Eurofighter Typhoon ja koptereid AW159 Wildcat, Ameerika Ühendriikide õhutoetuse ründelennukeid A-10 Thunderbolt II ja AV-8B Harrier II, kopterlennukeid MV-22 Osprey, ründekopterit AH-1Z Viper, transpordikoptereid UH-60 Black Hawk ja UH-1Y Venom, Poola hävitaja-pommitajaid Su-22 ja hävituslennukeid F-16, Hispaania hävituslennukeid Eurofighter Typhoon ning Tšehhi hävitajaid JAS 39 Gripen.