Läbirääkimiste õnnestumise tõenäosust välisluureamet praegu suureks ei hinda. «Kumbki pool ei ole valmis mingisugusteks järeleandmisteks ja loodab edu saavutada lahinguväljal,» sõnas välisluureameti juht.
Ta toonitas veel, et selleks, et Venemaa ei saaks sõjaliselt edeneda, vajab Ukraina lääneriikide abi ning kokkuvõttes peame ka meie Eestis valmis olema selleks, et sõda Ukrainas kestab pikemalt. Sellele viitas ka Marrani sõnul Putin 9. mail peetud kõnes.
Viimasel ajal on arutletud palju selle üle, kas Venemaa võib lähiajal välja kuulutada üldmobilisatsiooni. Seda avaldust oodati Putinilt ka 9. mai kõnes, kuid seda ei tulnud.
Välisluureameti peadirektori sõnul ei ole tõenäoline, et üldmobilisatsioon välja kuulutataks, kuid praegu käib ulatuslik vabatahtlike värbamine lepingulisteks sõduriteks. «Selliseid vabatahtlikke meelitatakse teenistusse eelkõige võimalusega teenida raha. Venemaa on praeguseks suutnud märkimisväärse hulga vabatahtlikke ka värvata, aga olulist muutust Venemaa lahinguvõimesse need uued värvatud siiski ei too,» rääkis peadirektor. Nimelt ei kata vabatahtlike arv lahingus hukkunute või vigastada saanute hulka ning nende väljaõppe tase pole piisav.
Soome ja Rootsi liitumine tooks vägesid siia juurde
«Üldmobilisatsiooni väljakuulutamise võimalust hindame me praegu vähetõenäoliseks, sest muu hulgas tähendaks see senise niinimetatud erioperatsiooni tunnistamist ebaõnnestunuks. Lisaks sellele võib üldmobilisatsioon põhjustada Venemaa ühiskonnas suurt protesti ja meie hinnangul Kreml kardab seda,» sõnas Marran.
Samuti ei pea välisluureamet tõenäoliseks, et Venemaa kasutaks tuumarelva. Sellega ähvardamine on Marrani sõnul Venemaa sõjapidamise tavapärane osa. «Selle mõte ongi Läänt hirmutada, et me lõpetaksime Ukraina toetamise,» lisas ta.
Marranani hinnangul võib lähiaastatel meie regioonis tuua muutust Soome ja Rootsi võimalik liitumine NATOga. Nimelt peab Vene võimuladvik Marrani sõnul nüüd muutma oma väepaigutust meie piirkonnas ning Soome ja Rootsi liitumine tähendab tõenäoliselt uute üksuste loomist või olemasolevate üksuste tugevdamist.
«See tähendab ka täiendava relvastuse paigutamist meie lähipiirkonda. See on kindlasti asi, mida meie ja meie regiooni teised luureteenistused väga tähelepanelikult jälgime,» ütles ta.
Marran lisas, et Soome ja Rootsi liitumine NATOga on Eesti jaoks kindlasti väga hea uudis ning tegu on julgeolekupoliitiliselt väga suure muutusega.