Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Vaktsiinikindlustuse alusel taotleb hüvitist 241 inimest

Copy
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine.
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Alates 1. maist käivitus Eestis vaktsiinikindlustus ning praeguseks on raske tervisekahju hüvitise saamiseks haigekassale taotluse esitanud 241 inimest.

Haigekassa rõhutab, et edukaks taotluse menetlemiseks peavad olema täidetud kõik eelkriteeriumid.

Vaktsiinikahju hüvitis on ühekordne väljamakstav tulumaksuvaba hüvitis inimesele, kellel on Covid-19 vastase vaktsineerimise tagajärjel tekkinud raske tervisekahjustus. Enne hüvitise taotlemist soovitab haigekassa põhjalikult tutvuda haigekassa kodulehel oleva infoga, veendumaks et taotluse esitamine on asjakohane.

Haigekassa finantsosakonna juht Riho Peek sõnas, et enne taotlema asumist tuleks läbi mõelda, kas kõik kolm eelkriteeriumit on ikka täidetud. «Et taotlus tingimustele vastaks, peab esiteks olema vaktsineerimine toimunud Eestis. Teiseks peab kahjustus olema taotluse esitamise hetkeks kestnud vähemalt neli kuud või lõppenud inimese surmaga ning kolmandaks peab tervisehäire olema arsti poolt dokumenteeritud,» selgitas ta.

Haigekassa jaoks lisandub enne hüvitise välja maksmist veel neljas kriteerium: ravimiamet peab pärast haigekassalt taotluse saamist hindama, et tegemist on vähemalt tõenäolise põhjusliku seose vaktsineerimise ja tekkinud tervisekahjustuse vahel.

Kõige suurem osa taotlustest jõuab haigekassani patsiendiportaali www.digilugu.ee vahendusel. Peeki sõnul on aga oluline nii patsiendiportaali, e-maili kui ka kirja teel taotluse esitajatel jälgida, et kõik vajalikud andmeväljad saaksid täidetud, küsimused vastatud ja nõutud dokumendid lisatud.

«Tähtis punkt taotluses on näiteks nii haigekassale kui ka ravimiametile nõusoleku andmine oma terviseandmete nägemiseks. Ilma nõusolekuta on taotluse menetlus keerulisem ning inimene peab kõik vajalikud terviseandmed ise koos taotlusega esitama,» lisas ta.

Selliseid puudusi on taotlustes ka olnud. «Näiteks ei ole tervisekahju taotluse esitamise ajaks kestnud neli kuud. Samuti ei ole inimene sageli kaebustega arsti poole pöördunud ehk tal puuduvad vajalikud dokumendid. Osa taotlejatest ei ole andnud haigekassale ja ravimiametile nõusolekut oma terviseandmete nägemiseks patsiendiportaalis, kuid ei ole ka ise vajalikke dokumente esitanud,» selgitas Peek.

Kuigi haigekassale on praeguseks esitatud 241 taotlust, ei ole veel selge, kui paljud neist saadetakse edasi ravimiametile menetlusse. Menetluse aeg haigekassa jaoks esimeses etapis on 30 päeva. Kokku võib taotluse menetlemine kesta kuni 150 päeva.

2022. aastal hüvitatakse tagasiulatuvalt Covid-19 vaktsiinide põhjustatud kahjujuhtumid, mis ilmnesid alates detsembrist 2020. Alates 2023. aastast laieneb süsteem ka muudele vaktsiinidele, sh immuniseerimiskava vaktsiinid, gripi, puukentsefaliidi ja nn reisivaktsiinid.

2022. aastal rahastatakse vaktsiinikindlustuse fondi riigieelarvest. Hüvitiste summaks on aasta lõpuni arvestatud miljon eurot.

Tagasi üles