Elektriautod on turule tulekust saadik pakkunud palju kõneainet. Küll on spekuleeritud nende hinna, kitsa valiku, laadimisvõrgustiku ja tegelike keskkonnamõjude üle. Fakt on aga see, et neist mitte ainult ei räägita palju, vaid neid kohtab ka teedel iga aastaga üha rohkem.
Viis põhjust, miks osta järgmiseks autoks elektriauto
Vaikselt, aga visalt kasvab elektriautode osakaal kogu maailmas. Eestis on praeguseks arvel pea 2400 elektrisõidukit, ent optimistlikumate prognooside järgi võib see arv järgmise viie aasta jooksul paarikümne tuhandeni küündida. Miks tasub järgmist autot soetades pilk just elektrisõidukite poole suunata?
Odav ülal pidada
Elektrisõidukite üheks peamiseks eeliseks on nende võrreldes tavaautoga olematud hoolduskulud. Akutoitega elektriauto mootoril on ligi 20 liikuvat osa, bensiini- või diiselmootoril aga umbes 100 korda rohkem. Näiteks pole vaja muretseda õlivahetuse, käigukasti, veorihmade ega õhu- või õlifiltrite pärast.
Samuti on elektriautoga sõitmine tunduvalt odavam. Hinnanguliselt kulub 100 kilomeetri läbimiseks 17-20 kWh elektrit ja 1 kWh elektrit maksab olenevalt laadija võimsusest ja kiirusest umbes 22-35 senti. See teeb elektriautoga 100 kilomeetri läbimise ligi 2-3 korda odavamaks kui tavaautoga.
Mugavus
See märksõna kehtib nii sõidukogemuse kui ka elektriauto omanikuks olemisega kaasneva hüvede kohta. Esiteks on elektriautoga sõitmine väga sujuv ja vaikne. Kuna elektriauto ei pea erinevaid käike läbi käima, rakendub täisvõimsus pedaalile vajutades kohe ning kiirendus on väga sujuv. Lisaks liiguvad elektriautod nagu hääletul režiimil, mis teeb muusika kuulamise või kaasreisijatega vestlemise palju mugavamaks.
Samuti saab elektriauto juht kasutada mõningaid eeliseid, mida teistel sõidukijuhtidel pole. Näiteks on lubatud sellega sõita ka ühistranspordi radadel, mis on tipptundidel tõeliseks õnnistuseks. Ka paljudes linna hallatavates parklates saavad elektriautod tasuta parkida ning kaubanduskeskustes on sageli eraldatud neile kõige mugavamad parkimiskohad.
Puhtam õhk
Oma kodu kõrval on isiklik transport teine suur valdkond, milles avalduvad iga inimese ja pere suurimad mõjud kliimale ja keskkonnale. Kuigi leidub ka neid, kes püüavad pidevalt elektriauto tegelikku keskkonnasõbralikkust nii akude tootmisega kaasnevate mõjude kui ka elektri tootmisega kaasneva tõttu küsitavaks muuta, on fakt, et elektriautoga sõites me õhku ei saasta. Mida suurem on elektriautode osakaal, seda puhtam on õhk, mida me sisse hingame.
Ka elektri tootmine liigub Eestis üha keskkonnasõbralikumas suunas – kui 2018. aastal toodeti Statistikaameti andmetel 76% elektrist põlevkivist ja 2019. aastal 57%, siis 2020. aastal moodustas põlevkivist toodetud elekter juba 40% kogu toodetud elektrist.
Üha populaarsem
Kui varem oli üheks negatiivseks aspektiks elektriautode kitsas valik, siis täna saab valida juba väga paljude elektriautode vahel. Kuna nii majandus kui kogu tulevik on üha rohelisemaks värvumas, ei taha ükski autotootja rongist maha jääda ning elektriautode arendamisele pannakse järjest rohkem rõhku. Valikus on mitukümmend erinevat mudelit ja keretüüpe igale maitsele. Kasvav populaarsus ja suurenev nõudlus viivad ka hinnad tasapisi alla. Samuti aitab populaarsuse kasv kaasa ka laadimisvõrgustiku laienemisele.
Soodsad tingimused
Et kogu maailm soovib liikuda jätkusuutlikumas suunas, on mitmed regulatsioonid ja sellest tulenevad strateegilised otsused muutnud elektriautode soetamise palju soodsamaks. Paljud pangad pakuvad spetsiaalselt elektriautodele mõeldud soodsamat liisingut, Keskkonnainvesteeringute Keskus on jaganud elektriautode soetamiseks toetusi ja automüüjadki teevad elektriautodele häid pakkumisi.
Ka LHV soovib edendada kliimasäästlikumate sõidukite soetamist, pakkude uutele tavakasutusse soetatavatele täiselektrilistele sõidukitele liisingut soodsatel tingimustel:
- sissemakse alates 10% sõiduki hinnast
- liisinguperiood kuni 84 kuud
- 10% lisasoodustus LHV kaskokindlustusele
- intressimäär 1,95% + 6 kuu euribor