Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Vaenu õhutavate koosolekute keeld laieneb üle Eesti (4)

Copy
Vaenusümboliteks loetakse teiste hulgas ka Georgi linti ning Vene Föderatsiooni lippu.
Vaenusümboliteks loetakse teiste hulgas ka Georgi linti ning Vene Föderatsiooni lippu. Foto: Ain Liiva

Välistamaks võimalikke kogunemisi Eesti eri paigus seoses 9. maiga, keelab politsei kõikjal Eestis avalikud kogunemised, mis võivad õhutada vaenu ja kus kasutatakse agressori sümboleid. Algselt Tallinnale, Harjumaale ning Ida-Virumaale kehtinud keeld laieneb üle Eesti. Keeld kehtib esialgu 10. maini.

Lõuna prefektuuri politseikolonelleitnant Andrus Reimaa selgitas, et viimastel päevadel on politseinikeni jõudnud Eesti erinevast paigust avaliku ürituse taotlusi, mille puhul on oht, et seal võidakse õhutada vaenu ja kasutada agressori sümboolikat.

«Provokatsioonide vältimiseks ning kõikide elanike turvalisuse tagamiseks need taotlused politsei kooskõlastust ei saa ning üle kogu Eesti on keelatud vaenuliku sümboolikaga koosolekud,» rõhutas Reimaa.

Tema sõnul ei ole Teises maailmasõjas langenute mälestamine Eestis keelatud, kuid seda ei tohi kasutada vägivalla ja vaenu õhutamiseks inimeste vahel.

«Nii võib hukkunuid mälestada väärikalt ka tänavu 9.mail viies kalmistule lille ja asetades küünla, mitte lehvitades lintide ja lippudega, mida agressor kasutab Ukrainas toimuva sõja õigustamiseks,» rõhutas politseijuht.

Keeld kehtib esialgu 10. maini, kuid vajadusel seda pikendatakse, sest vaenuliku sümboolika eksponeerimine ei ole Eesti avalikus ruumis aktsepteeritav ka muul ajal. Keelatud on näiteks Nõukogude Liidu ja Vene Föderatsiooni lipud, Georgi lindid ja NSVL vormirõivad.

18. aprillil kirjutas Postimees, et politsei on alates Venemaa Ukraina invasiooni algusest registreerinud 80 agressori sümboolika kasutamisega seotud juhtumit, neist 64 leidsid aset Tallinnas või Harjumaal. Alustatud on 14 menetlust.

Nädal tagasi kehtestati esialgne keeld Tallinnas, Harjumaal ning Ida-Virumaal. 

Vabariigi President Alar Karis andis täna heakskiidu karistusseadustiku ja väärteomenetluse seadustiku muutmise seaduse muudatustele, mille kohaselt on muuhulgas keelatud avalikult eksponeerida agressiooniakti, genotsiidi, inimsusevastase kuriteo või sõjakuriteoga seotud sümbolit neid tegusid toetaval või õigustaval viisil.

Tagasi üles