Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730

Kevadkoristuse pahupool: päästjad on kustutanud pea poolsada järelvalveta või ohtlikku lõket

Copy
Kuigi piiranguid leevendatakse, ei tohi lõket kindlasti jätta järelevalveta.
Kuigi piiranguid leevendatakse, ei tohi lõket kindlasti jätta järelevalveta. Foto: Elmo Riig

Kevadine päike meelitab inimesed aedadesse koristustöid tegema, kuid lahtise tulega on õnnetused kerged tekkima. Päästeamet ja kindlustusettevõte Gjensidige tuletavad meelde, kus ja millistes tingimustes võib lõket teha ning mida põletada.

Päästeameti esindaja Silver Kuusik ütles, et selle aasta algusest on päästjaid kutsutud kohale pea 50 lõkke asjus. «Suurelt osalt on olnud need olukorrad, kus inimesed on avastanud järelevalveta jäänud lõkke ja kutsunud abi. Samuti on olukordi, kus lapsed on omapäi lõket teinud. Rohkesti on ka neid juhtumeid, kus inimesed on helistanud häirekeskusesse ja andnud teada, et lõkkes põletatakse keskkonda saastavat kraami (kaableid, vana kodutehnikat jms prahti, mida lõkkes põletada ei tohi),» ütles Kuusik.

Gjensidige kindlustuse kahjukäsitlusosakonna juht Maarika Mürk ütles, et kriitiliselt tuleks suhtuda igasugusesse pakendisse, mis esmapilgul võib tunduda tavaline paber või papp. «Esmapilgul papina näiv pakend võib tihtipeale sisaldada erinevaid kihte, milles on üldjuhul ka plastikut või kile – selliseid pakendeid kindlasti kodulõkkes põletada ei tohi ning peab utiliseerima olme- või pakendiprügisse,» märkis Mürk.

Tallinnas lõket tehes tasub uurida lõkke tegemise tingimusi kohalikust linnaosavalitsusest. Samuti tasub välja selgitada, kas lõkete tegemiseks on kokku lepitud konkreetsed kuupäevad, et inimesed oskaksid aia koristustöid ette planeerida. Üldjuhul on siiski oma aias lõkke tegemine igal pool nõuetekohaselt lubatud, kui ei rikuta naabrite heaolu.

Kui kulupõlengud on kevadel iga-aastane probleem, siis õnneks kontrolli alt väljunud koduaia lõkkeid tuleb üsna harva ette. Siiski on tuli üks kõige suurem kahju tekitaja, sest hävitab endaga kõik. «Halva ilmastikuolu korral võib ka õues olev lõke tekitada suuri kahjusid, piisab vaid ühest sädemest, mis lendab vales suunas ja kahju võib ulatuda tuhandetesse eurodesse,» ütles Mürk.

Tuletegemise meelespea:

Oma aias lõkke tegemisel tuleb arvestada tuleohutusnõuetega ja jälgida ilmastikutingimusi, et suits ei häiriks naabreid ja ei oleks muudmoodi ohtlik.

Tuule kiirus peab jääma alla 5,4 m/s ning tuleks järgida ka tuule suunda, et see ei puhuks tossu naabrite akendest sisse.

Lõkke tegemise luba avalikus kohas peab eelnevalt kooskõlastama omavalitsuse vastavate asutustega, välja arvatud kui tegemist on avalike lõkkekohtadega.

Tule tegemise koha peab valima vastavalt lõkke suurusele. Alla 1 m tuli peaks paiknema vähemalt 8 m kaugusel hoonest ja 10 m kaugusel metsast. Üle 1 m kõrgune tuli vähemalt 15 m kaugusel hoonest ja 20 m kaugusel metsast.

Lõkkes tohib põletada ainult immutamata kuiva puitu ja kiletamata kuiva paberit. Jäätmete põletamisel kodustes tingimustes tekib palju ohtlikke aineid, mis kahjustavad nii inimeste tervist kui keskkonda. Lehed tuleks utiliseerida kompostihunnikus või lasta näiteks omavalitsusel ära viia, kui sellist teenust pakutakse.

Tuli peab olema pideva järelvalve all, ka koduaias ning ohutuse tagamiseks peaks olema lõkke tegemise juures veeämber, tulekustuti või näiteks veevarustusega aiavoolik. Lõkke tegemise lõpuks peaks kustutama söed kas vee või liivaga.

Tagasi üles