Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) korraldas kohalike omavalitsuste esindajatele taimekaitsevahendite kasutamise virtuaalse ümarlaua, mis keskendus kohalike omavalitsuste territooriumi, teede ja haljasalade nõuetekohasele hooldusele.
PTA jagas kohalikele omavalitsustele taimekaitsevahendite alast nõu
Ümarlaual osales üle 35 omavalitsuse esindaja. Amet tutvustas taimekaitsevahendite turule lubamist ning taimekaitsevahendite registrit, samuti taimekaitsevahendite turustamist ja soetamist. Erilist tähelepanu pöörati avalikus ruumis taimekaitsetööde tegemisele, taimekaitsevahendite kasutamise nõuetele ning PTA ootustele. Ettekandele järgnes küsimustering ja arutelu.
«Selleks, et kõigil omavalitsustel oleks selge ja ühesugune ülevaade, millised on taimekaitsevahendite kasutamise nõuded, kutsusime kohalike omavalitsuste esindajad osalema ümarlaual, et selgitada taimekaitsevahendite kasutamisega seonduvat lähemalt ja vastata ka küsimustele,» kommenteeris PTA taimekaitse ja väetise osakonna juhataja Eva Lind, kelle sõnul on avalikus ruumis taimekaitsevahendite kasutajad aasta-aastalt teadlikumaks muutunud.
Lindi sõnul ootab amet, et kohalikud omavalitsused vaataksid võimalusel üle lepingud teehooldus- või haljastusettevõtetega, et veenduda, kas teenusepakkuja teostab töid vastavalt kohaliku omavalitsuse ootustele. «Uute lepingute sõlmimisel võiks iga omavalitsus rääkida läbi ja sätestada ka keemiliste taimekaitsevahendite kasutamisega seonduva,» lisas ta.
Kõige suurema murekohana tõstatus aruteluringis, et taimekaitsevahendite säästev kasutus muudab keeruliseks alternatiivvõimaluste leidmise keemilisele tõrjele. Üheks alternatiiviks saab olla integreeritud taimekaitse põhimõtete järgimine. See ei ole küll kiiresti toimiv lahendus, aga keskkonda säästvam ja jätkusuutlik.
PTA teeb riiklikku järelevalvet taimekaitsevahendite kasutamise ja turustamise üle, et vältida ohtu inimeste ja loomade tervisele ning keskkonnale.