/nginx/o/2022/03/21/14438450t1h151d.jpg)
Hambaravis on kõige suurem rõhk hambahaiguste ennetamisel. Korraliku ja järjepideva suuhooldusega on võimalik ennetada igemepõletikku, kaariese teket, hammaste kulumist ja traumasid. Lisaks sellele, et põhjalik ennetus tagab terved ja säravad hambad, säästad tulevikus hambaravikuludelt.
Kuidas ära hoida suuri kulusid hambaravile?
Need, kes on pidanud hambaravi eest suuri summasid välja käima, teavad, et suuhooldus ja ennetus on üks olulisemaid asju, millega iga inimene ennast ise aidata saab. Hambahaiguste põhjustatud tagajärgede likvideerimisele kuluvaid suuri ravikulusid on võimalik ennetada. Kuidas seda teha?
Ennetuse eelduseks on inimese teadlikkus. Hambaravi ennetuse kohta on saadaval väga palju informatsiooni, mis võib ajada segadusse. Seetõttu soovitab dr Astrid Anton Roseni Hambakliinikust küsida nõu oma arstilt. «Enamasti jõutakse vastuvõtule siis, kui olukord on patsiendi jaoks juba väljakannatamatu, kuid õige ennetamisega on võimalik sellistest olukordadest hoiduda,» ütleb dr Anton.
/nginx/o/2022/03/21/14438459t1h0f89.jpg)
Hammaste regulaarne harjamine kaks korda päevas ja niiditamine on hambakatu eemaldamise ja suuhügieeni seisukohalt kõige olulisemad. Hambapasta ja suuvesi on vaid abivahendid. Suuhooldusvahendeid on palju erinevaid ja nende seast on keeruline valida. Nii nagu personaaltreener suunab inimest õige tehnika ja toitumise juurde, nii saab inimest korrektse suuhoolduseni suunata hambaarst.
«Üks ema ütles vastuvõtul, et on kodus poegadele hammaste väärtust selgitanud. Kuna poiste unistus oli suureks saades endale auto osta, aga kui nad korralikult hambaid ei hoolda, siis autot ei saa, sest kõik raha tuleb hambaarsti juurde tuua. Kontrollides selgus, et poistel on hambad nagu pärlid, väga puhtad ja ilusad. Nad säästsid juba varakult oma unistuste auto tarbeks,» jagab dr Anton õpetlikku ja toredat lugu sellest, kuidas juba varases eas lastele suuhooldusest rääkida.
/nginx/o/2022/03/21/14438454t1hc75c.jpg)
Personaalne lähenemine hambaravi ennetamises
Hambaravi on personaalne ja see sõltubki inimese vajadustest ja hammaste seisukorrast. Kuid mõneti üllatusena sõltub ennetamine samuti patsiendi elustiilist ja harjumustest. Näiteks, kui inimene tegeleb mõne kontaktspordialaga või hobiga, kus on suur kukkumisoht, siis hambaarst oskab sellest informatsioonist lähtudes soovitada hambakapesid.
Niisiis ei peaks küsima mitte seda, mis on parim hambahari ja hambapasta, vaid tuleks osata küsida natuke spetsiifilisemaid, oma elustiilist lähtuvaid küsimusi.
● Kas mu harjamise tehnika ja sagedus on õiged?
● Kas mu niiditamise tehnika ja sagedus on õiged?
● Kui tihti peaksin kontrollis käima?
● Kas ma peaksin oma elustiilis või harjumustes midagi muutma, et hammaste olukord oleks parem?
● Mida ma saaksin veel oma hammaste heaks ära teha?
/nginx/o/2022/03/21/14438466t1h970a.jpg)
Hambaarstid tutvustavad hea meelega erinevaid ennetustegevusi, nagu õigete hügieenivõtete õpetamine, toitumisalane nõustamine ja suhkrukella põhimõte.
Küsi nõu ennetamise kohta Roseni Hambakliinikust.