- Loomisel on asukohapõhine ohuteavitussüsteem
- Elutähtsa info saamine eeldab mobiiltelefoni olemasolu
- Inimesed ei oska ohu korral tegutseda
Kuigi näiteks plahvatusohtlikest ammoniaagitsisternidest Muuga või Sillamäe sadamas on korduvalt räägitud, pole inimestel aimugi, mida nad võimaliku õnnetuse korral tegema peaksid.
Pole välistatud, et kui kõmakas peaks käima, asutab mõnigi ennast sündmuskoha poole teele, et telefoniga pilte või videot teha, teadmata midagi ammoniaagi toksilisusest.
Kunagi õpetati inimestele, mida tõsiste õnnetuste ja katastroofide korral teha, kuni abi kohale jõuab, kuid nüüd on kõik jäetud nende enda otsustada. Elementaarsed tsiviilteadmised on justkui nõukaaja jäänuk ja seega ebavajalikud. Nii ei teagi me enam, mida teha või kuhu minna suurõnnetuse või lausa sõja korral. Varjendeid meil tänapäeval ei ole ja õhuhäiresüsteem jäeti ripakile juba 1990. aastail. Kuidas me siis teada saame, kui on juhtunud midagi ülimalt olulist ja igaüht puudutavat?
Loodav teavitussüsteem eeldab mobiiltelefoni
Siseministeeriumis on praegu arendamisel asukohapõhine ohuteavitussüsteem (lühidalt AKOS), mis ministeeriumi pääste, hädaabi ja kriisivalmiduse asekantsleri Viola Murru sõnul aitab tulevikus edastada Eestis asuvatele mobiiltelefonile asjakohaseid SMSe. See ei sõltu inimese valitud mobiilioperaatorist ning teavitusega on hõlmatud ka siin viibivad välisriigi kodanikud. Lisaks on võimalik ohuteavitusi saata välisriikides viibivatele Eesti mobiilsideoperaatorite klientidele.
«Loodav ohuteavituse platvorm võimaldab kiiresti ja sihistatult saata SMS-teavitust kõikidele inimestele, kes ohupiirkonnas asuvad,» selgitas Murd. «Varem on seda tehtud sotsiaalmeedia abil või eraldi kokkulepete alusel mobiilioperaatoritega. Nii võib aga tekkida olukord, kus info ei jõua kiiresti nendeni, kellel on seda eluliselt oluline teada, või tekitab asjatut pinget inimestes, keda konkreetne ohuolukord ei puuduta või kes ei viibi ohu läheduses.»