- Kõige haavatavamad on linnaelanikud, ennekõike kortermajade asukad
- Peamised juhised leiduvad veebilehtedel kriis.ee, olevalmis.ee ja rescue.ee
- Igal perel tasub hoida kodus seitsme päeva kriisivaru ja autol kütusepaak täis
Õigel ajal kriisiks valmistumine annab teatava hingerahu. Samuti teadma, et mida suurem on kriis, seda kauem võtab abi kohalejõudmine aega, kirjutavad päästeameti töötajad Maris Moorits, Mikko Virkala ja Kadi Kroon-Laur.
Kriisi korral on kõige tähtsam, et inimesed oleksid selleks hästi valmistunud: kodus on olemas varud ning läbi on mõeldud kriisiolukorras tegutsemise plaanid. Kui tegevused on aegsasti läbi mõeldud ja varude eest hoolt kantud, saabub ka meelekindlus, et kriisi korral on iseseisev toimetulek mõneks ajaks tagatud.
Kõige paremini on kriisideks valmistunud Lääne- ja Lõuna-Eesti elanikud, kes on harjunud, et nende piirkonnas võimutsevad mitmel korral aastas tormid, mis viivad ära elektri ja tekitavad ka muud pahandust.
Kriisiks valmistumise meelespea
- Mõtle, milliseid vahendeid ja varusid vajab sinu pere, et iseseisvalt ühe nädala jooksul hakkama saada. Arvesta võimalusega, et kriisiolukorra tõttu ei saa kodust lahkuda, kaubad ei ole kauplustest kättesaadavad või muud eluliselt tähtsad teenused (elekter, veevarustus jm) ei toimi.
- Mõtle, kus ja kuidas varusid hoida, et need oleksid lihtsasti kättesaadavad sulle ja sinu lähedastele.
- Iga päev mitte kasutatavaid vahendeid on soovitatav pakkida eraldi kotti. Osa evakueerimiseks vajalikest vahenditest on mõistlik hoida autos, näiteks mobiiltelefoni autolaadija, teedeatlas, lumelabidas jmt.
- Uuenda varusid regulaarselt.
- Põlevmaterjali (vedelkütus, gaas, küttepuud jne) varumisel järgi tuleohutusnõudeid ja hoiustamise tingimusi.
Kõige haavatavamad on kriisi korral linnaelanikud ning ennekõike kortermajades elavad inimesed. Lisaks on kehvem valmisolek muukeelsetel ning 65-aastastel ja vanematel Eesti elanikel.
Kõik kriisideks valmistumiseks vajalikud käitumisjuhised on leitavad veebilehtedelt kriis.ee, olevalmis.ee ja rescue.ee. Lisaks on hea laadida endale alla Naiskodukaitse loodud rakendus «Ole valmis!».