President Alar Karis sõnas Kadriorus kohtumisel Briti lahingugrupi ülema kolonel David Bevaniga, et NATO liitlasüksuste kohalolek ja peatne täienemine Eestis annab selge heidutussõnumi.
President Karis: NATO liitlasüksuste lisandumine annab selge heidutussõnumi
Riigipea avaldas tunnustust Ühendkuningriigi otsusele tugevdada olulisel määral NATO heidutushoiakut Eestis ning saata lähiajal siia täiendavalt Royal Welshi lahingugrupp ja juhtimiselement. Samuti tänas riigipea Prantsuse ja Taani kontingentide ülemaid ning Islandi esindajat lahingugruppi panustamise eest.
NATO liikmesriikide kaitseväelaste igapäevane praktiline koostöö peegeldab president Karise sõnul hästi seda ühtsust, mida allianss on üles näidanud poliitilisel tasandil. «Just ühtsus on tähtsaim heidutuselement praeguses keerulises julgeolekupoliitilises olukorras. Ukraina ümber toimuv teeb jätkuvalt väga murelikuks,» sõnas riigipea.
«Pea viis ühist tegutsemisaastat Ühendkuningriigi juhitavas NATO lahingugrupis on jõudsalt kasvatanud meie ühist enesekindlust, andnud ohtralt kogemusi ja hindamatut tarkust, et seista silmitsi mistahes vastasseisuga,» sõnas riigipea. Lisaks raamriigina tegutsevale Ühendkuningriigile on lahingugrupi raames tehtav koostöö tihendanud sidemeid ja ühist tegutsemisvõimet Prantsuse ning Taani kontingentidega.
NATO suurendatud kohalolu (enhanced Forward Presence, eFP) üksused tegutsevad neljas riigis: Lätis on raamriik Kanada, Leedus Saksamaa ja Poolas Ameerika Ühendriigid. Eestis on Ühendkuningriigi juhitav NATO lahingugrupp tegutsenud alates 2017. aasta märtsist. Koos Taani ja Prantsusmaa üksustega on lahingugrupi suuruseks praegu umbes tuhat kaitseväelast.