Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Paet: Eesti inimesed maksavad Vene propagandale peale ja ei saa sinna midagi teha (5)

Artikli foto
Foto: Remo Tõnismäe

Europarlamendi saadik Urmas Paet (RE) toonitas, et Eesti telekomiettevõtete teenuste kasutajad maksavad Vene telekanalite eest, ilma et ise seda teadvustaks. Põhipakettidest sellel kujul aga loobuda ei saa ja seega tuleks olukord lahendada teenusepakkujatel. 

«Selle olukorraga ei saa leppida, et ühelt poolt on Eesti hädas Vene propagandaga ja samas võetakse Eesti inimestelt raha ka näiteks Vene riiklike uudiste ja kommentaaride edastamise eest Eestis. Kuidagi skisofreeniline olukord, mida peaksid ülalpool nimetatud operaatorid lahendama ja oma põhipaketid ümber tegema,» sõnas Paet.

Ühtlasi kirjeldas ta, et televaatajad ise ei saa praegu suuresti midagi teha, sest need kanalid on põhipakettide osa, millest inimene ise ei saa loobuda.

«Nimelt on mitmed Vene telekanalid nagu Pervõi Baltiiski Kanal (PBK), NTV-Mir, RTR-Planeta ja Ren TV Estonia Eesti teleoperaatorite Telia, STV ja TVPlay Home (Viasat) põhipakettides, kes maksavad neile aastas hinnanguliselt kuni 3 miljonit eurot Eesti televaatajatelt kogutud litsentsitasu. See raha korjatakse niisiis kokku Eesti televaatajatelt,» nentis Paet ja lisas, et nii liigub raha Vene telekanalitele, millelt pole oodata objektiivset ajakirjandust.  

Kui teleoperaatorid neid kanaleid siiski levitada soovivad, siis peaks need eurosaadiku hinnangul olema valikkanalite hulgas, mida inimene saab ise juurde osta. «See on kummaline, et kui need Vene kanalid koos vastava sisuga on põhipakettides, siis suurem osa Euroopa riikide kanalitest on nn lisakanalid, mille eest tuleb eraldi maksta. On need näiteks Soome, Rootsi, Prantsuse või Saksa kanalid. Tahad vaadata – maksad eraldi,» pakkus ta välja.

Paet usub, et tegu on laiema probleemiga, kus propagandat ei taheta ära tunda ega sellega tegeleda. «Pigem aidatakse selle levikule ärihuvidest lähtuvalt hoopis kaasa.»

Demokraatliku läänemaailma ja Venemaa suhted on väga pingelised ning Venemaa üritab järjekindlalt Euroopa avalikku arvamust enda kasuks ning Euroopa koostöö nõrgestamiseks mõjutada, tuletas Paet meelde. «Selleks levitatakse inglis- ja prantsuskeelset Russia Today telekanalit, mida saab vaadata näiteks pea kõigis Euroopa hotellides, ka agentuuri Sputniku toodangut ja muud säärast. Uudised, hinnangud ja kommentaarid on segi ja suunatud Euroopa seesmise koostöö lõhkumisele,» sõnas ta. 

Ehkki Venemaa sellist sõna kehvade suhete tõttu levitab, peaks Euroopa end kaitsma. «Üks näide on siin ka Eesti telepakettides toimuv, kus sõnumi ja hoiakute levitamise eest maksavad Eesti televaatajad Vene telekanalitele aastas mitu miljonit eurot veel pealegi. Venemaa-poolsetel avaliku arvamuse mõjutajatel jääb üle vaid eurooplaste naiivsusest rõõmu tunda,» nentis ta. 

Tagasi üles