Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Siim Kallas (Reformierakond) ütles, et reedel arutatud kaks algatust on 2030. aasta vahe-eesmärkideks seatud 13 algatusest viimased, ent rohepööre sellega ei lõpe, vaid edaspidi on oodata uusi algatusi.
Ta märkis, et istungil andis komisjon seisukoha Euroopa Komisjoni energiatõhususe direktiivi ja taastuvenergia direktiivi eelnõude ettepanekute kohta, ning nentis, et neis toodud ettepanekud on väga ambitsioonikad.
Energiatõhususe direktiivi ühe muudatusettepaneku järgi tuleb kõigil liikmesriikidel vähendada 2030. aastaks energiatarbimist vähemalt 9 protsenti võrreldes 2020. aastaga ja aastatel 2024–2030 säästa energiat 0,8 protsendi asemel 1,5 protsenti aastas.
«Toetame energiatarbimise vähendamise eesmärki, kuid energiasäästu kohustuste pea kahekordne tõus 2024. aastast pole realistlikult täidetav,» möönis Kallas ELAK-i kinnitatud seisukohti ja lisas, et direktiiv on iseenesest õilis ja sellega võetud suund õige.
Pakett sisaldab ka hoonete energiatõhususe nõudeid
Teise ettepaneku järgi tuleb avaliku sektori hoonetest igal aastal renoveerida 3 protsenti, mis tähendab, et aastaks 2030. peaks olema renoveeritud 81 protsenti hoonetest. Eesti on eesmärgiga nõus, ent soovib, et kohustus oleks avaliku sektori asemel valitsussektoris.
Istungil räägiti ka ajalooliste hoonete energiatõhususe nõuetest ja tõstatati küsimus, kas need ei lähe vastuollu muinsuskaitse seadusega. Kõlama jäi, et viimane sõna jääb muinsuskaitsele, ning toonitati, et Eesti läheb läbirääkimistele sooviga, et nõuete seadmisel säiliks paindlikkus.
Kaaluti ka veelgi ambitsioonikamaid ettepanekuid
Taastuvenergia direktiivi eelnõu ettepaneku järgi suurendatakse Euroopa Liidu taastuvenergia eesmärki 2030. aastaks 32 protsendi asemel 40 protsendini. Komisjonis arutati, kas Eesti võiks toetada veelgi julgemat eesmärki, kuna meil võib olla potentsiaali kasutada 2030. aastal palju rohkem rohelist energiat. Kõlas ettepanek, et Eesti võiks toetada 60–65-protsendist ambitsiooni.