USA justiitsministeerium esitas neljapäeval neljale Valgevene ametnikule süüdistuse õhupiraatluses Ryanairi lennu eelmise aasta sunniviisilise ümbersuunamise eest, et vahistada lennuki pardal olnud opositsiooniaktivist Roman Protasevitš.
USA esitas neljale Valgevenele ametnikule süüdistuse õhupiraatluses
Kaht riikliku lennundusameti kõrget ametnikku ja kahte julgeolekuametnikku süüdistatakse õhupiraatluse vandenõus, kuna nad osalesid väidetavalt skeemis, kus väljamõeldud pommidega hirmutades sunniti lennuk 23. mail 2021. aastal Minskis maanduma.
«Valgevene ametiisikud fabritseerisid ohuandmeid, et sundida lennukit marsruuti muutma ja Vilniuse asemel Minskisse maanduma. Lennuki Minskisse suunamise eesmärk oli vahistada Valgevene ajakirjanik ja poliitiline aktivist,» selgitas ministeerium.
Justiitsministeerium esitas süüdistuse õhupiraatluses Belaeronavigatsia juhile Leonid Tšurole, tema asetäitjale Oleg Kazjutsitsile ja kahele Valgevene eriteenistuse töötajale. Kõik neli, nagu USA meedia märkis, viibivad Valgevene territooriumil.
Rahvusvaheline Tsiviillennunduse Organisatsioon (ICAO) jõudis jaanuari alguses järeldusele, et teade Ryanairi lennuki pardal toimunud pommist, mis sundis meeskonda mullu mais Minskis maanduma, oli vale.
«Pommiähvardus oli tahtlikult vale, mida kinnitas lennuki läbiotsimine enne selle väljumist marsruudi alguspunktist Ateenast, pärast hädaolukorda Minskis maandumisel ja ka saabumisel lõppsihtkohta Vilniuses,» teatas ICAO.
ICAO aruandega tutvunud The Wall Street Journali andmetel paljastas uurimine mitmeid ebakõlasid, mis seavad kahtluse alla Valgevene ametliku versiooni.
ICAO teatas ühtlasi, et selle juhatus koguneb 31. jaanuaril, et aruande põhjal otsustada organisatsiooni edasiste sammude üle. Arutatakse ka Valgevene kaebust, et riigile pärast intsidenti kehtestatud piirangud ja sanktsioonid olid ebaseaduslikud.