Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Indrek Saare hinnangul jäi täna valitsuses sündinud energiakriisi puudutav kompromiss poolikuks ega paku loodetud tuge elektritarbijatele.
Saar: valitsuse energialahendus on poolik ja ebaõiglane (5)
«On positiivne, et valitsus kasutas uue kompensatsioonimeetme puhul sotsiaaldemokraatide väljapakutud metoodikat, aga kehtestatud määrad on ebaõiglased. Uus hüvitamise süsteem on piisav gaasitarbijate jaoks, aga elektritarbijaid ei aita see praktiliselt üldse, kuna hinnalagi on ebamõistlikult kõrgel ja mahupiirang liiga madal,» selgitas Saar.
Saar kritiseeris, et gaasiküttega inimestele tuleb valitsus appi, aga elektriküttega inimesed jäetakse endiselt külma kätte.
Samuti ei ole tema sõnul senistest sõnumitest võimalik välja lugeda lahendust nende inimeste jaoks, kelle kaugküttearved on järsult kallinenud.
«Paratamatult tekib küsimus, miks valitsus elektritarbijaid ja -pakkujaid ning kaugküttega liitunud inimesi niivõrd ebaõiglaselt kohtleb,» ütles Saar.
Läänemets: koalitsioon lahendas vaid enda sisetüli
Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul lahendas koalitsioon enda sisetüli, mitte Eesti suurimaks mureks kujunenud üldise hinnatõusu.
Läänemetsa sõnul on valitsuse kokkulepe kõrgete energiahindade leevendamise meetmete osas sündinud liiga hilja ja kitsas ega aita inimestel toime tulla aina kiireneva inflatsiooni ja sellega kaasneva hindade tõusuga, millest on kujunemas Eesti suurim probleem järgnevatel aastatel.
«Valitsusel võttis päevi aega, et jõuda kokkuleppele kuidas inimestele energiahindade tõusu osas appi tulla. Tegelikult on see gaasi ja piduri pedaalimine juba septembrist saadik valitsust iseloomustanud. Lahendatud on küll üks probleem, kuid tegeletud ei ole suurema probleemiga, mis juba tulemas on. Valitsuse eesmärk peaks olema ära hoida ülikiiret hindade tõusu, mis juba inimeste toimetulekut mõjutab,» sõnas Läänemets.
Ainuüksi tänaseks on energiast põhjustatud elukallidus söönud ära eelmise ja käesoleva aasta palgatõusud ning seadnud meie ettevõtjad nõrgemasse positsiooni väliste konkurentidega. Eesti Panga hinnangul suurendab energia kallinemine ettevõtete tootmiskulusid ja liigub lähiajal edasi ka teiste toodete-teenuste hindadesse. Läänemets leiab, et see on kahjulik majanduse konkurentsivõimet ja seaks ohtu töökohad. Kiire hinnakasv vähendab ka inimeste toimetulekut ja ostujõudu.
«Vajame uusi kaugemale ulatuvaid otsuseid, mis aitaks majandust tasakaalustada, hoiaks ära ettevõtjaid kurnava palgaralli ning ei suurendaks inflatsiooni, kuid jätaks keskmisele Eesti perele rohkem raha kätte. Valitsus on arutanud erinevaid meetmeid, ent hetkel on otsustatud vaid kitsalt energia hinnatõusu hüvitavad toetusskeemid. Energia hinnatõusu pidurdavaid meetmeid me ei näe, mis tähendab, et valitsus tegeleb jätkuvalt vaid üksikute tagajärgedega, mitte juurprobleemidega,» tõdes Läänemets.
Hindade kiire tõusu ennetamiseks ja leevendamiseks on vaja valitsusel asuda energiahinna kujunemist enam kontrollima ja toetama kiiresti ka ettevõtteid, kes tarbivad palju energiat ühiskonna jaoks esmavajalike kaupade tootmiseks ja müümiseks. Täiesti puudu on lahendused põllumajandus- ja toidutööstusele, millede tootmishindade tõus kõige suuremal hulgal inimesi mõjutama hakkab.
«Vaja on kehtestada hinnalagi börsile, toetusmeetmed ettevõtetele, tõsta tuleb toimetuleku määra ja tulumaksuvaba miinimumi. Ennaktempos tuleks kasutusse võtta Euroopa Liidu vahendid energia tootmise toetamiseks ja luua meetmeid, mis aitavad toidu kallinemist ennetada,» loendas Läänemets meetmeid, mille kohta valitsuselt otsuseid oodata.