Kuimet lisas, et Javelini rakette hangib Eesti pidevalt juurde. «Mis aastate jooksul tähendab seda, et mõned komplektid hakkavad ühel hetkel vaikselt nii-öelda vananema.»
Välismeedia andmetel ulatub Javelini raketi säilivustähtaeg pisut üle kümne aasta. Pärast seda peaks raketi relvastusest välja arvama või kulutama raha selle värskendamiseks. Kuimet ütles, et kui me rakette ära ei kingiks, kasutataks neid lähiaastatel väljaõppeks.
«Ma arvan, et Eesti kaitseväelaste väljaõppekvaliteet sellest kokkuvõttes kahjustada ei saa, sest suurem osa Javelinide väljaõppest, sihtimis- ja laskmisprotseduuridest tehakse niikuinii ära kas simulaatoritega või maastiku peal nii-öelda kuivalt,» selgitas Kuimet.
122 mm suurtükid ostis Eesti Soomelt 2009. aastal. Toona maksis Eesti 42 haubitsa ning tarviliku laskemoona eest 31 miljonit krooni. Samasuguseid relvi kasutab mitukümmend riiki, sealhulgas Ukraina, kellel on neid eri andmetel ligi 150.
Eestis kasutab 122 mm haubitsaid teise jalaväebrigaadi suurtükiväepataljon, kuid nemad vajavad olemasolevatest relvadest vähem kui pooli. Mõni haubits on antud ka Kaitseliidule, kus proovitakse oma suurtükipatareid kokku panna.
«Selles mõttes on nende haubitsate hulk Eestis selline, et me saame mingi osa neist, kui õnnestub saada nõusolek Soomelt ja Saksamaalt, Ukrainale anda ilma, et meil endal mingisugune puudujääk tekiks,» kinnitas Kuimet.
Ta selgitas, et praeguste plaanide järgi saab ka teine jalaväebrigaad endale järelveetavate haubitsate asemel Koreast ostetud iseliikuvad suurtükid. «Pärast seda vähemalt kaitseväe relvastusest läheks need 122 mm haubitsad niikuinii välja.»
Eestil on ka üle 30 Saksa-Inglise-Itaalia koostöös sündinud 155 mm haubitsa. Need jäävad kaitseväkke ka edaspidi. Tõenäoliselt hoitakse neid reservis.
Lisaks relvastuse ja laskemoona saatmisele plaanib Eesti suurendada ka Ukrainale antavat niinimetatud pehmet abi. Juba läinud aastal, enne kui olukord Ukraina piiridel ärevamaks muutus, alustas kaitseministeerium ühisprojekti Saksamaaga.
«Saksa kaitsealase abi rahade eest valmistab üks Eesti ettevõte Ukraina kaitseväele mobiilse välihaigla kompleksi,» rääkis Kuimet, kelle sõnul on Eesti kaitseväe ja ministeeriumi roll projekti koordineerida. «Ja korraldada ka Ukraina sõjaväemeedikute väljaõpe selle kompleksi kasutamiseks,» lisas ta.