Kuigi seadusekärbe tõi tuhanded inimesed protestimiitingutele, võeti muudatus 2009. aasta juuni lõpus sellest hoolimata vastu.
Selleks, et töötuskindlustusfondi järjest enam raha tuleks, tõsteti kindlustusmakset senise 0,9 protsendi asemel esmalt kolmele ja seejärel 4,2-le protsendile. Hüvitiste kärpimine ja maksutõus andis kiirelt tulemusi, sest raha kogunes kassasse rohkem, kui töötutele välja jagati. Eelmise aasta lõpuks oli Töötukassasse kogunenud üle 300 miljoni euro.
Seda näinuna otsustas valitsus mullu aasta lõpus liita Töötu- ja Haigekassa reservid riigieelarvega, et seda oleks võimalik vajalikeks kulutusteks kasutada. «See raha sisuliselt kaaperdati,» hindas Nestor. «See on majanduslikult kahjulik töötukassale, sest eraldiseisvana teenis kassa investeeringutelt kordades rohkem raha, kui ta hakkab teenima riigikassa osana.»
Lisaks sellele andis võimuliit sel kolmapäeval menetlusse eelnõu, millega tühistataks 2009. aasta keskel edasi lükatud plaanid kassast uusi töötutoetusi maksta.
«Me arvame, et sellisel eelnõul ei ole praeguses tööturusituatsioonis enam põhjust,» ütles riigikogu õiguskomisjoni esimees Marko Pomerants (IRL). Tema sõnul valmis 40-protsendise endise palga hüvitise laiendamise plaan olukorras, kus tööturul oli olukord praegusest märksa halvem. Lisaks oleks toetuse tühistamisel võimalik kokku hoida 32-34 miljonit eurot.
Pomerants ei näinud ohtu selles, et hüvitise ärajätmine kahjustaks nende töötajate huve, kes on sunnitud ametist lahkuma tööandja surve tõttu. Töötukassa andmetel jääb igas kvartalis omal soovil või poolte kokkuleppel töötuks üle tuhande inimese.