Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Politsei pidas kinni häälteostus kahtlustatava keskerakondlase Allain Karuse (12)

Häälteostus kahtlustatav Allain Karuse sai tänavustel kohalike omavalitsuste volikogude valimistel 155 häält.
Häälteostus kahtlustatav Allain Karuse sai tänavustel kohalike omavalitsuste volikogude valimistel 155 häält. Foto: Arvo Meeks

Politsei pidas teisipäeval kinni Valga vallavolikogu keskerakondlasest liikme Allain Karuse ja veel kuus inimest, keda kahtlustatakse Valgamaal kohaliku omavalitsuse valimistel häälte ostmises.

Allain Karusele (56) ja temaga seotud äriühingule esitati lisaks kahtlustus ebaseaduslikus vedelkütusega kauplemises.

Kahtlustuse kohaselt mõjutas mees koos veel kuue kahtlustatavaga inimesi andma oktoobris toimunud valimistel hääl tema või tema tütre poolt. Allain Karuse tütar on Valga endine vallavanem Ester Karuse (Keskerakond), kes sai kohalike omavalitsuste valimistel oktoobris Valga vallas kõige rohkem hääli (736).

Esialgsetel andmetel mõjutati enam kui 20 valijat, kellele lubati vastutasuks hääle eest anda hüvitisena raha, mootorikütust või alkoholi. Kuriteos kahtlustatav kandideeris 2021. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel Valga vallas Keskerakonna nimekirjas.

Samuti esitati mehele kahtlustus selles, et ta müüs koos 46-aastase kahtlustatavaga Valga linnas endaga seotud äriühingule kuuluvat vedelkütust omamata selleks vastavat luba. Kahtlustuse kohaselt on müüdud vedelkütust rohkem kui 40 000 euro eest.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Ats Kübarsepa sõnul on kahetsusväärne, kui edasise uurimise käigus saab kinnitust, et keegi on üritanud ebaausal teel võimupositsioonile saada.

«Politsei kogus infot rikkumiste kohta valimistel ning antud juhul tuvastasime võimaliku häälte ostmise. Seni kogutud tõendid viitavad, et häälte ostmine oli süsteemne ehk korduv ning toimus valimispäevale eelnenud paaril nädalal. Praegusel hetkel ei ole meil alust kuriteoga seostada kahtlustatava tütart, kes samuti valimistel kandideeris ja kellele kahtlustuse kohaselt samuti hääli osteti,» sõnas Kübarsepp.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokuröri Allar Nisu sõnul on valimisvabaduse rikkumine kuritegu, mis mõjutab negatiivselt riigi usaldusväärsust ja annab ebavõrdse eelise teiste poliitikute ees.

«Valimised toimivad põhimõttel, et kandideerivad poliitikud on ausad ja ei mõjuta hüvedega inimesi oma vaba tahet muutma. Praeguseks on kogutud piisavalt tõendeid, et esitada esialgsed kahtlustused. Edasi asume neid kahtlustusi kontrollima. Kui tõendite kogumise käigus peaks kinnitust leidma, et poliitik on end heasse positsiooni asetanud tänu ostetud häältele, siis on raske uskuda, et ta oma töös täiesti aus ja läbipaistev on,» ütles Nisu.

Menetlust alustati karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb valimisvabaduse rikkumist ja vedelkütuse ebaseaduslikku käitlemist.

Hanimägi: väga-väga halb üllatus

Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi ütles, et uudis on erakonnale murettekitav. «Ma ei ole jõudnud vee inimesega endaga suhelda ja ma kindlasti teen seda. Aga erakond vaatab  murettekitava pilguga sellele kahtlustusele. Kindlasti on see on väga-väga halb üllatus tänasesse päeva,» sõnas Hanimägi.

«Selge on muidugi loomulikult ka see, et  tegemist on väga tõsiste süüdistustega, mis tõeks osutudes teevad väga keeruliseks koostöö jätkumise erakonnaga,» lisas Hanimägi.

Allain Karuse jäi teisipäeval ajakirjanikule kättesaamatuks, tema telefon oli välja lülitatud. Vahi all olles on tal lubatud suhelda vaid oma kaitsjaga. Ka Ester Karuse telefon suunas helistaja kõnepostkasti.

Seni Karuseid esindanud advokaat Robert Sarv ütles, et on samuti püüdnud perekond Karuset tabada. «Olen hetkel Portugalis ja hetkel mul otseselt midagi lisada ei ole. Me kindlasti tutvume selle teemaga ja kui mind kaasatakse, siis saadame kindlasti mingisuguse seisukoha selles küsimuses.»

Keskerakonna Valgamaa piirkonna esimehe Alar Nääme sõnul tuli uudis talle üllatusena. «Toredad uudised ei ole. Ajakirjanik helistas, enne ei teadnud ma midagi. Eks peab vaatama, mis edasi saab,» tõdes Nääme.

Volikogu liikme staatust ei saa Nääme sõnul Karuselt praegu ära võtta. «Seda otsustab puhtalt tema. Kuna on süütuse presumptsioon, siis enne kui ei ole süüdi mõistetud, me isekeskis teda süüdi ei mõista. Pigem loodame, et see on mingisugune eksitus. Volikogu liikme staatus lõppeb alles siis, kui on kolmas kohtuaste kinnitanud, et on kuriteoga tegemist. Küsimus on, kuidas Allain ise tunneb. Kas ta tahab jätkata volikogu tööd või tunneb ta, et on lihtsam see peatada. Isegi kui piirkonna juhatus ja fraktsioon kohtuvad, ei tahaks ma uskuda, et fraktsiooni liikmed ütlevad, et nüüd on tema aeg läbi. Pigem ollakse äraootaval seisukohal või toetatakse.»

Samas erakonna mainele süüdistused Nääme sõnul kasuks ei tule. «Kuna mul on telefon punane olnud, ei ole ma suutnud kõigi fraktsiooni liikmetega rääkida ja piirkonna juhatusega.»

Allain Karuse kuulub Keskerakonda alates 2018. aastast. Eelmisel aastal jõudsid avalikkuse ette kahtlused tema hääleostust 2017. aasta kohalikel valmistel. Karuse sai tänavustel KOV valimistel 155 häält.

Ester Karuse esitas isa Allainiga hagi Õhtulehe ajakirjaniku Kadri Kuulpaki vastu, nõudes ebaõigete andmete ümberlükkamist ja mittevaralise kahju hüvitamist.

Kohtuasi puudutab möödunud aastal Kuulpaki sulest ilmunud artiklit, kus kirjutas linnas levinud kuulujuttudest, et Karused ostsid kohalikel valimistel hääli, seda viinapudeli ja kümne euro eest. Harju maakohus ei ole asjas otsust teinud.

Tagasi üles