/nginx/o/2021/12/01/14235129t1h7f99.jpg)
Tänapäeva tehnoloogilises maailmas oleme harjunud igapäevaseadmete kiire arenguga – nutitelefonid, arvutid, autod, isegi meie kodud on muutumas nutikaks ja innovaatiliseks. „Viimastel aastatel on muutunud inimeste ettekujutus ka tolmuimejatest ja nende võimekusest ning seda rohkem kui kunagi varem,“ ütles Dysoni tolmuimejate ekspert Rene Kõrve. „Keskmise eestlase kodust on kadumas klassikalised juhtmega tolmuimejad vana ja tuttava tolmukoti tehnoloogiaga. Küllaltki sarnasel moel, nagu videokasseti mängijad ning faksimasinad on leidnud tee tehnoloogia surnuaeda.“
Kuidas endale sobivat tolmuimejat valida?
Uut tolmuimejat valides on esmalt vaja arvesse võtta kaht peamist kriteeriumi: kodu pindala ning põrandakatte tüüpi. Alles seejärel tuleks liikuda tehniliste täpsustusteni. Eesti inimestel on enamasti kodus kõvakattega põrandad ning eksperdid soovitavad nende puhastamiseks kasutada pehmemat keerleva puhastusotsikuga tolmuimejat, mis ei kraabi põrandaid ning teeb vaiksemat müra kui klassikalise tolmuimeja tugevate harjastega puhastusotsik. „Pöörleval tolmuimeja puhastusotsikul on kõrgem esikülg, mis korjab efektiivsemalt kokku ka suurema mustuse ega lükka seda edasi nii, et see lõpuks mööda tuba laiali on pudenenud,“ ütles Kõrve.
:format(webp)/nginx/o/2021/12/01/14234886t1h2813.jpg)
„Sisuliselt on valida kolme eri tüüpi tolmuimeja vahel: tüüpilised juhtmega tolmuimejad, juhtmevabad tolmuimejad ning robottolmuimejad,“ märkis varstolmuimejate ekspert Rene Kõrve. Tema sõnul on klassikalise juhtmega tolmuimeja kõige suurem miinus pideva elektrivoolu vajadus. Nad on suhteliselt suured ja kohmakad ning kuna imureid peab kogu aeg mööda tuba enda järel vedama, on nad ka kehvad manööverdajad ning kasutajale ebamugavad. „Paraku pole tegemist tänapäevase "mobiiliseadmega", mida seina ühendamata kasutada saab. Ehk teisisõnu on tegemist ikkagi juba eilse tehnoloogiaga. Võib-olla tõesti veel nii viis aastat tagasi oli klassikalisel juhtmega tolmuimejal üks ja väga oluline eelis – need olid võimsamad kui juhtmevabad. Kuid tänu uuenduslikele lahendustele on juhtmevabad masinad nüüd sama võimsad või isegi tõhusamad puhastajad kui juhtmega masinad,“ lisas Kõrve.
/nginx/o/2021/12/01/14234890t1h96c5.png)
Robottolmuimejate suurim eelis seisneb nende automatiseerituses, sest kasutaja ei pea ise koristamise pärast vaeva nägema. Robot vuristab mööda põrandat ringi ja kogub tolmu ise. Siiski on ekspertide sõnul roboti juures teatavaks miinuseks asjaolu, et tolmukoguja on uskumatult väike ning vajab tühjendamist sisuliselt iga kord pärast kasutamist. Seetõttu ei saa roboteid täisautomaatikaks ikkagi kutsuda.
„Robottolmuimeja teine puudus seisneb tema ratsionaalses liikumistrajektooris, mis eeldab esemetest vaba põrandat, vastasel juhul ei tee robot oma tööd korralikult ning koristamine jääb pinnapealseks. Viimane, vast kõige olulisem vajakajäämine on robottolmuimeja vähene võimsus, millest piisab vaid suurema sodi kokku korjamiseks. Seega oleks korralikult koristamiseks ja puhtuse saavutamiseks vaja majapidamisse kahte põhimõtteliselt sama eesmärgiga masinat,“ ütles Kõrve.
/nginx/o/2021/12/01/14234892t1h0956.png)
Juhtmevaba tolmuimeja tehnoloogilised eelised
Dysoni eksperdi Rene Kõrve sõnul on juhtmevabad tolmuimejad jõudnud oma arengu ja uuendustega sinnamaani, kus need on kerged ja samas võimsad, nutikad ning suurepärase aku kestvusega. „Samuti on oluline, et Euroopa Liidu energeetikaalastest regulatsioonidest tingitult on tootjad olnud sunnitud vähendama mootorite võimsust, mis paratamatult vähendab ka tolmuimeja võimsust umbes 200 vatini. Siiski on teatud juhtmevabad tolmuimejad saavutanud võimsuse 240W, tekitades sellega siiski suurepärase imemisvõimsuse ning võttes lubatud võimsuspiirist maksimumi," selgitab ta.
/nginx/o/2021/12/01/14234893t1h7675.png)
Lisafunktsioonid, millest on päriselt kasu
Tänapäeval on juhtmevabad tolmuimejad varustatud sensoritega, mis mõõdavad kogutava tolmu tüüpi ja kogust ning annavad kasutajale märku kui on aeg näiteks filtrit vahetada. Samuti kuvatakse ekraanile aega, mis on aku tühjenemiseni jäänud või imetava tolmu taset.
„Varstolmuimejat on väga lihtne transportida. Seda saab mugavalt kaasa võtta näiteks aeda, garaaži, keldrisse või kuhu iganes vaja, kus elektripistikuid ei pruugi lähedal asuda. Samuti on olulised filtrid – kui tolm ja mustus on kokku imetud, peaksid need jääma tolmuimeja kogumiskasti. Kui aga filtrisüsteem on ebakvaliteetne, siis see ei hoia tolmu piisavalt hästi kinni ning tolm satub tagasi tuppa, meie hingatavasse õhku,“ selgitab tolmuimejate ekspert Rene Kõrve, miks on oluline valida korralik ja kvaliteetne koduseade.
„Soovitan pöörata rohkem tähelepanu tolmuimeja filtrile ning selle efektiivsusele, et aru saada, kas see ka päriselt tolmu kinni hoiab. Eriti oluline on see inimestele, kellel on hingamisteede probleemid, nagu astma või allergiad,“ lisas Kõrve. Uue põlvkonna HEPA filtrid hoiavad kinni kahjulikud osakesed, õietolmu, bakterid, allergeenid ning hallituse poorid. Sellist tüüpi filtrid on reeglina pestavad ning neid ei pea iga kord vahetama, vaid lihtsalt regulaarselt puhastama. Kõrve sõnul annavad nutikad varstolmuimejad ekraani peal märku kui filter on must ning vajab puhastamist, mistõttu pole ka muret, et see võiks meelest ära minna.
Juhtmevabal tolmuimejal on aga veelgi nutikaid funktsioone. Lisaks eelmainitud õhufiltri seisukorra tuvastamise funktsioonile suudavad kaasaegsed tolmuimejad ära tunda erinevaid põrandakatteid ning vastavalt sellele valida sobivaima imemisvõimsuse. Näiteks imevad tolmuimejad tugevamini vaipa ja nõrgemini parketti, optimeerides seega aku kasutusaega. „See funktsioon on eriti kasulik just suurtes majapidamistes, sest nii jõuab kõik pinnad tolmuimejaga üle käia enne, kui aku tühjaks saab. Vajadusel saab akut ka lihtsasti vahetada, et ükski koristusminut ei läheks kaotsi,“ sõnas Kõrve. Tema sõnul on klientide tagasisidest täheldatav, et eestlased on väga teadlikud kodukoristajad ja huvituvad seetõttu eelkõige kvaliteetsetest tolmuimejatest, kuna kodu korrashoiule seatakse aina kõrgemaid ootusi. „Võib kahtluseta öelda, et kliendid on muutunud nõudlikumaks tolmuimejate efektiivsuse, võimsuse, imemiskvaliteedi, ostujärgse teeninduse ning ka disaini suhtes,“ tõdes Dysoni tolmuimejate asjatundja.