Danny Eel pseudonüümi all esinev muusik Daniil jagab kogemusi depressioonist ülesaamisest ning psühholoog ja perepsühhoterapeut Irina Šišova annab nõu, kuidas depressiiivse seisundiga toime tulla.
«Depressioon on raske vaimne haigus,» andis arst hinnangu. «Depressioon võib kaasneda teiste, nii psüühilise kui somaatilise iseloomuga haigustega. Depressioon ei ole pärilik, kuid sellel on geneetiline eelsoodumus. Oma osa mängib ökoloogia kui tervik, see tähendab meid ümbritsevad inimesed, meie tegevusala. On olemas kontseptsioon – viimase tilga tegur: kui geneetiline eelsoodumus ja keskkond ühinevad halvimal hetkel, jääme haigeks.»
Naised ja mehed haigestuvad erinevalt
Daniil kasvas üles üsna mureliku lapsena, peres oli selline olukord. Täiskasvanuna tundis ta jätkuvalt ärevust. «Tundsin ainult raskemeelsust, ma ei suutnud tunda positiivseid ega negatiivseid emotsioone. Suutsin ainult muretseda, muus osas... ei olnud midagi,» räägib Daniil. Tal diagnoositi ärevushäire.
Psühhoterapeudi sõnul reageerivad mehed ja naised depressioonile erinevalt. Levib müüt, et naised haigestuvad sagedamini, kuid statistika põhjal on depressiooni all kannatavaid mehi ja naisi võrdselt.
«Naised lihtsalt pöörduvad sagedamini spetsialisti poole, mehed lükkavad arsti juurde minekut edasi,» jätkab Šišova. «Naistele endile ei meeldi nende seisund, kuid reeglina hoolitsevad naised peale tööd ka kodu, laste ja isikliku väljanägemise eest. Seetõttu võib naiste puhul depressiooni kindlaks määrata nende välimuse ja koduse olukorra järgi, meeste puhul on selleks ärrituvus ja viha. Mehed kipuvad oma seisundiga võitlema alkoholi ja muude kahjulike ainetega.»
Ühes aspektis ei nõustu Daniil arstiga: «Minus ei olnud viha ega agressiivsust ja mind ümbritsevatel inimestel ei olnud aimugi, et mul on probleeme, kuni hakkasin neist avalikult rääkima. Kui aus olla, siis oli kurb tunnistada, et minuga on midagi valesti. Muide, minu peres on hüpohondria ja kroonilise depressiooniga inimene, nii et ma ei olnud üllatunud.»