Seitse aastat tagasi juhtis tuntud autor, lektor ja turundusstrateeg Kati Torim suure vastutusega projekte, taastas oma mõisa moonakatemaja, arendas elustiiliäri ning kasvatas samal ajal kahte väikest last. Ta võis tunda õigustatult uhkust selle üle, et ta ei suutnud ainult kõike, vaid rohkemgi veel. Kuni ühel hetkel kukkus kogu üles ehitatud maailm kokku. «Põles maani maha,» nagu Torim ise seda ilmestab.
«Pidev sisemine aktiivsus lõppes sellega, et tekkisid kummalised nutuhood – tunne, et enam ei jõua. Peale tööd istusin kuhugi maha – kasvõi garderoobi –, hakkasin nutma, et kõik on saavutatud ja ma ikka ei tunne ennast hästi. Ma ei tundnud elust kergust või rõõmu. Täna mõistan, et elasin põletavas töörütmis, kus olin mõtetega alati juba järgmise tegevuse juures, lubamata endale teadlikku taastumist.» Torim tundis, et ta jõuvarud on otsakorral, negatiivsed emotsioonid kontrollimatud ja vaimne vorm väga halb.
Ühest ajakirjast avastas ta kogemusloo, kust tundis ära iseenda. Artikli kirjutas Avituse keskuse psühholoog, kes ise oli varem sarnast olukorda kogenud. Torim läks autori vastuvõtule ja algas kiire teekond diagnoosini. Edasi psühhiaatri juurde suunatud naine sai tol korral läbipõlemise asemel üsna kiiresti diagnoosiks bipolaarse meeleoluhäire. «Täna tean, et mõtlesin ennast kordades haigemaks tulenevalt infost, mis sain arstide käest, Google'ist, raamatutest ja mul tekkisid ärevushäired, lisaks paanikahood. Emotsioonid olid segased, kogesin hirmu haiguse ees. Olenemata diagnoosist kuhjasin endale tegevusi aina juurde, muude asjade kõrvalt läksin veel ülikooli psühholoogiat õppima, et endast ise aru saada,» tunnistab Torim.
Psühhiaater Helena Lass tõdeb, et läbi ei põle inimesed, kes on saamatud, vaid hoopis kõige hakkajamad – saavutajad, kes soovivad teha asju parimal viisil ja see tähendab lakkamatut sisemist aktiivsust, mis võib väljenduda nii-öelda sütel olemise tundena. Kui ollakse läbipõlemise trajektooril, mõjutavad keha esiti juba veres ringlevad stressihormoonid adrenaliin ja kortisool.