Tartumaa vähemalt kuraditosina kooli õpetajad ühinevad märtsi teisel nädalal haridustöötajate streigiga, et saada suuremat palka. Mitu päeva streik kestab ja kas lapsed käivad tööseisaku ajal koolis, selgub uue nädala alguses.
Suurem osa õpetajaist streigib
«Streigime igal juhul,» kinnitas Nõo reaalgümnaasiumi eesti keele õpetaja ja ametiühingu usaldusisik Heili Soosaar. «Usun, et suurem osa meie õpetajatest ühineb streigiga.»
Ka Konguta kooli õpetajad on streigilainel. «Pooldame oma õiguste eest streigiga seismist,» ütles Konguta kooli õpetaja Kaie Tali. «Enamik õpetajatest on seda meelt, et meie palk pole see, mis ta olema peaks.»
Kindlat otsust ei tea
Kas õpetajad streigivad päeva, kaks või kolm, polnud eile veel üheski koolis teada, otsus peab olema tehtud 21. veebruariks. «Streigiotsus on alles väga värske,» selgitas Alatskivi keskkooli direktor Urve Lõhmus. Alatskivi õpetajad korraldavad reedel koosoleku, kus otsustatakse streikimise pikkus ja seegi, kas streigipäevadel jäävad lapsed iseseisva tööga koju või korraldatakse neile koolis üritusi.
Rannu keskkooli sekretäri Tiia Muri sõnul pooldavad nende õpetajad mitmepäevast streiki, õpilased võiksid streigipäevadel koju jääda, aga lõppotsus on veel tegemata.
Mehikoorma põhikoolis ja Ülenurme gümnaasiumis pole õpetajad streigiga liitumist veel otsustanud, väikses Unipiha algkoolis on aga selgus majas. «Toetame streiki moraalselt, aga me ei ühine,» ütles Unipiha algkooli õpetaja Lembit Jakobson. «Oleme seda meelt, et lapsed peavad kooli saama. Streik on veidi hiljaks jäänud, selle oleks pidanud tegema enne riigieelarve vastuvõtmist.»
Väikestel pole usaldusisikut
Kõrveküla põhikooli direktor Andres Jõgar ütles, et nende kooli õpetajad ilmselt ei streigi, sest selles väikses koolis pole ametiühingu usaldusisikut, kes tööseisaku korraldaks.
Ka Luunja keskkooli direktor Ardi Küünal ütles, et tema teada õpetajad streigis ei osale. «Meil pole nii tugevat ametiühingu funktsionääri, kes suudaks streiki juriidiliselt korrektselt korraldada,» märkis ta.
Kuna riikliku lepitaja vahendusel peetud läbirääkimised tööandjate ja Eesti Haridustöötajate Liidu (EHL) esindajate vahel õpetajate töötasu alammäärade tõstmiseks 2012. aastal 20 protsendi võrra lõppesid tulemusteta ja riikliku lepitaja 13. veebruari otsusega on töörahu lõppenud, siis otsustas EHL korraldada 7.–9. märtsini haridustöötajate streigi nõudmaks õpetajate töötasu tõstmist.