Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Rauapuudust organismis aitab taastada heemne raud

Artikli foto
Foto: Shutterstock

Tasakaalustamata dieet on üks sagedasem rauapuuduse põhjus.

Tervete inimeste seas ohustab rauavaegus enim rasedaid ning kiire kasvuga imikuid. Mõlemad rühmad vajavad oluliselt rohkem rauda kui seda organismist tavapäraselt kaob ning mõlemal on tavapäraste toitumisharjumuste korral risk rauavaeguse tekkeks. Raseduse ajal vajab naise organism rohkem rauda peamiselt loote ja platsenta kasvuks ning punavereliblede hulga suurendamiseks.

Toidus leidub rauda kahes vormis: heemne ja mitteheemne raud.

Heemne raud on loomset päritolu. Tegemist on verevalgu hemoglobiini ja lihasvalgu müoglobiini komponendiga, mis moodustab ligikaudu poole punases lihas, kodulinnulihas ja kalas leiduvast rauast.

Heemse raua sisaldus oleneb liha tüübist. Kõige rohkem on heemset rauda punases ja töödeldud lihas ning kõige vähem kanalihas. Punases lihas on heemset rauda rohkem seetõttu, et see sisaldab rohkem müoglobiini.

Taimse päritoluga toitainetes, piimatoodetes ja munas leiduv raud on mitteheemne. Valdav osa toidust saadavast rauast ongi mitteheemne ning heemse raua osakaal on selles väike. Kuid organism suudab heemset rauda oluliselt paremini omastada - toidust saadud heemsest rauast imendub 20–40% ning mitteheemsest rauast 1–10%.

Mitteheemse raua imenduvus varieerub rohkem, kuna seda mõjutavad eri tegurid, näiteks organismis juba olemasolevad rauavarud ning mitmesugused toitumuslikud tegurid, näiteks see, kui palju tanniine, fütaate, kaltsiumi, polüfenoole ja kiudaineid tarbitav toit sisaldab.

Heemse raua imendumine on rauavarudest ning imendumist soodustavate ja pärssivate ainete sisaldusest tarbitavas toidus oluliselt vähem mõjutatud kui mitteheemse raua imendumine. Seetõttu imendub heemne raud organismis kergemini ning seda seostatakse suuremate organismi rauavarudega.

Heemse raua imendumine ei sõltu toidust ega mao happesusest, sest selle viimine soolevalendikust soole limaskestarakku on retseptor-vahendatud, protsess sõltub teatud määral rauavarudest inimkehas ja praktiliselt ei sõltu soolevalendikus olevatest ainetest ja nende hulgast. Heemse raua imendumine on reguleeritav, seega on liigse koguse imendumine vähem tõenäone.

Eesti apteekides on saadaval esimene ja ainus heemset rauda sisaldav preparaat RICHTER FerroBio. Hea imendumise tõttu (15–45%) piisab väikesest rauakogusest, mis omakorda vähendab oluliselt seedetrakti kõrvaltoimete tekke riski.

Kõik teised Eesti apteekide käsimüügis pakutavad rauapreparaadid sisaldavad ainult mitteheemset rauda. Rohke valk ja fosfaadid ning tanniin seovad osa mittehemsest rauast, oluliselt vähendades nende preparaatide niigi kehva imendumist. Nende parema imendumise tagamiseks ei tohiks tarbida piimatooteid ega juua karastusjooke, teed ja kohvi kaks tundi enne ja kaks tundi pärast rauapreparaadi manustamist. Imendumata raua lokaalne kahjulik toime avaldub seedekulglas.

RICHTER FerroBio on toidulisand, mis aitab kaasa erütrotsüütide ja hemoglobiini moodustumisele, seda ei kasutata mitmekesise tasakaalustatud toitumise asendajana.

  • Tervete inimeste seas ohustab rauavaegus enim rasedaid ning kiire kasvuga imikuid.
  • Heemne raud moodustab segatoiduliste rauatarbimisest vaid 5–10%.
  • Toidust saadud heemsest rauast imendub 20–40% ning mitteheemsest rauast 1–10%.
  • Heemset rauda sisaldav suukaudne preparaat on ohutu, hästi talutav ja efektiivne rasedusaegse rauavaeguse puhul.
  • RICHTER FerroBio on esimene ja ainus heemset rauda sisaldav preparaat.

Ükski toidulisand ei asenda täisväärtuslikku toitumist.

Tagasi üles