24-aastane Teele (nimi muudetud – toim) hakkas oma vaimse tervise probleeme teadvustama 19-aastasena, kui tal tekkisid seletamatult suured nutuhood, samuti paanikahood. Neiu oli äsja lõpetanud keskkooli ning ülikoolis vaatasid talle vastu uus elukorraldus ja uued inimesed – keskkond ta ümber oli muutunud ja ta ei suutnud sellega sammu pidada.
«Ma arvan, et see oli ka üks põhjusi, miks mul probleemid tekkisid ja ma väga tihti ennast õhtuti magama nutsin. Sinna sekka veel kodused probleemid ja halb läbisaamine lähedastega. Teiseks tekkisid mul identiteediprobleemid, mis kestavad siiani,» tunnistas Teele.
Oma kannatusi leevendada püüdes on Teele kõige rohkem tundnud puudust äratundmisest. «Mõistan, et kõigil on omad mured ja probleemid, aga kui ma olen kellegagi oma probleemi jaganud, siis on tihtilugu tunne, et rääkisin seda kõike asjata ja ma tegelikult ei saa temalt seda abi, mida mul päriselt vaja oleks. Saad ennast tühjaks rääkida, aga see on põhimõtteliselt ka kõik,» kõneles ta. «Sellises olukorras peaks pöörduma inimese poole, kes näeb probleemi taga rohkemat.»
Häbimärgistamine ei ole ka laiemalt ühiskonnas kadunud.
MTÜ Peaasi tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa
Vaimse tervise edendamisele pühendatud MTÜ Peaasi tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa sõnas, et tal on hea meel, et vaimse tervise väärtuses ei pea inimesi enam veenma. Küll aga ei ole häbi ja hirm, mis sellega kaasas käib, kuskile kadunud. Kuid valehäbi teeb inimese haigemaks, kuna kannatusi tuleb varjata ja selleks kulub palju vaimset ressurssi. «Paraku pean ütlema, et häbimärgistamine ei ole ka laiemalt ühiskonnas kadunud – ei sotsiaalsüsteemist ega ka meditsiinisüsteemist,» möönis Oidermaa. Ka Teele tunneb, et kuigi teatakse, et vaimsed probleemid eksisteerivad, ei ole need Eestis justkui tõsiselt võetavad.