Kui TULE programmiga, mille abil saab tasuta jätkata katkenud õpinguid ülikoolis, pidi plaani järgi ülikooli taas vastu võetama 800 inimest, siis jätkab oma õpinguid praeguse seisuga juba 955 jätkuõppurit.
Ülikooliõpinguid jätkab oodatust rohkem inimesi
Tartu Ülikooli kommunikatsioonijuhtimise eriala üliõpilane Evelin Uibokand katkestas õpingud 2008. aastal, kuid otsustas kolm aastat hiljem siiski läbi TULE programmi magistrikraadi kätte saada.
«Jaks sai otsa,» meenutas Uibokand katkestamise põhjust. «Ikka on elus selliseid hetki, kui oled rohkem või vähem motiveeritud. Lihtsalt ei jaksanud õpingutega sel ajal edasi tegeleda.»
Uibokand käis samal ajal ka tööl, mis tähendas topeltkoormust. Tööl käib ta ka praegu, kuid nüüd olevat tal väga suur soov õpingud lõpuni viia.
«Kui ma tahaksin väga põhjalikult pühenduda oma õpingutele, siis peaksin olema täiskoormusega üliõpilane ja mitte käima paralleelselt täiskohaga tööl,» tunnistas ta. «Aga tuleb lihtsalt aega paremini planeerida ja teha läbimõeldud valikuid.»
Uibokandil tekkis tänu TULE programmile võimalus vahetada eriala. Varem haldusjuhtimist õppinud tudeng läks üle kommunikatsioonijuhtimise erialale. See tähendas, et kui varem oli lõpetamiseks vaja teha vaid magistritöö, siis nüüd lisandus terve hulk õppeaineid.
«Kohustuslikud ained on tehtud ja praegu on jäänud ainult magistritöö kirjutamine,» sõnas ta. Kui poleks TULE programmi olnud, oleks ta õpingud saanud lõpetada küll läbi avatud ülikooli, kuid sel juhul oma vanal erialal.
Kaks aastat kestnud TULE programm lõpeb järgmise aasta sügissemestriga.
«Programm on andnud kõigile võimaluse haridustee tasuta jätkamiseks, ka neile, kes olid sunnitud õpingud katkestama majanduslikel põhjustel,» rääkis TULE programmijuht Maris Leima. «Võrdsete võimaluste rakendamine on tagatud ka regionaalsest aspektist – TULE koolitustellimuse õppekohti on avatud Narvas, Kohtla-Järvel, Kuressaares, Haapsalus, Rakveres, Võrus, Viljandis ja Pärnus.»
Leima lisas, et loodud õppekohtadele on vastu võetud 955 jätkuõppurit. Neist 505 jätkuõppurit võeti vastu 2011. aastal. Seni on õpingud lõpetanud 123 jätkuõppurit, kellest 115 lõpetas 2011. aasta jooksul.
«Eesmärgiks oli jätkuõppesse vastu võtta 800 üliõpilast, tegelikult on vastu võetud 955,» kinnitas Leima. «Kui vastuvõetud üliõpilastel kulub õpingute lõpetamiseni vähem aega kui pool õppekava nominaalkestust, saavad õppeasutused vastu võtta rohkem üliõpilasi.»
Seetõttu on vastu võetud üliõpilaste arv suurem kui TULE koolitustellimuses esitatud õppekohtade arv. Sel kevadsemestril antakse läbi TULE vastuvõtuks veel 51 õppekohta.
«TULE programm aitab kaasa Eesti kõrgharidusstrateegias seatud eesmärgi – kõrgharidusega inimeste osakaalu suurendamine elanikkonna hulgas – täitmisele,» ütles Leima. «Programmi rakendamine on kulgenud üldjoontes plaanipäraselt.»
Programmi kogumaksumus on 4 793 373,64 eurot, millest Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest finantseeritakse kuni 95 protsenti.
TULE
TULE on peamiselt Euroopa Sotsiaalfondist rahastatav programm, mis pakub kõrgharidustasemel õpingud katkestanud inimestele võimalust oma õpingud lõpule viia.
Programmi abiga saavad kõrgharidusteed tasuta jätkata need, kelle õpingud on katkenud ajavahemikul 01.09.2003 – 22.09.2009 ning kellel on läbida mitte rohkem kui pool õppekavast.
Lisateavet saab haridus- ja teadusministeeriumi koduleheküljelt.