Isamaa poliitik Kalle Muuli ja Postimehe peatoimetaja Marti Aavik võtsid Kuku raadio saates «Muuli ja Aavik» luubi alla järgmise aasta riigieelarve, mille kohta ütles peaminister Kaja Kallas eilsel pressikonverentsil, et valitsus on jõudnud selle osas põhimõttelisele kokkuleppele.
Muuli mõtiskles, et kuigi majandus kasvab mühinal ning prognoosid on head, pole tema kuulnud, mida suurt kavatseb riik ära teha. Aavik märkis, et tema on uue riigieelarve kohta kuulnud, et hoitakse teadusrahastusele määratud üht protsenti.
Muuli ütles vastu, et teaduse rahastamine on kahtlemata hea, aga see tehti ära juba eelmise eelarvega. «Et üks protsent püsima jääb, on tore. Aga võib-olla oleks pidanud protsenti suurendama, kui see rõhk on teadusele pandud. Kui sa arvad, et see on see suur eesmärk, mida valitsus teeb,» lausus ta. «Selle tegi ära juba eelmine valitsus. Ma ei näe siin seda, mida tohutu majanduskasv juurde annaks.»
Ta selgitas, et rahandusministri jutupunktides oli struktuurse puudujäägi vähendamine, 5-protsendiline palgatõus õpetajatele, kultuuritöötajatele, sotsiaalkaitse valdkonna töötajatele ja päästjatele ning juba mainitud teadusrahastuse säilitamine. «Nagu see oleks mingisugune suur kangelastegu,» ei pidanud Muuli teadusrahastuse säilimist piisavaks.
Samuti polnud ta rahul lubatud palgatõusu määraga. «5 protsenti võib olla täiesti piisav väga mitmes valdkonnas praegusel ajal. Aga kindlasti ta ei ole piisav õpetajatele. See on minu meelest häbiväärne, kuidas õpetajatesse suhtutakse,» heitis ta ette.
Muuli meenutas, et kolm valitsust tagasi seati eesmärk tõsta õpetajate keskmine palk 120 protsendini Eesti keskmisest palgast. Mõne päeva eest prognoosis Eesti keskpanga juht Madis Müller, et keskmine palk tõuseb lähiajal 14 protsenti. Samal ajal hinnatakse järgmise aasta inflatsiooniks 4 protsenti ning oma osa võtavad kasvav elektri- ja gaasihind.