- Miks seks on sotsiaalmeediapattude hierarhias hullem kui vale, vaen ja vihakõne?
- Keelatud pildid - miks on nende hulgas kukleid, liivaluiteid ja kästiööd?
- Miks surutakse peale võltsi platsik-seksikust, mis enamiku meist õnnetuks teeb?
- Ebaloomulikud mutanthirmud ja nende kohutav mõju
Loomulikult ma teen seda! Jäädvustan endast alastipilte ja jagan neid teistega. Mu telefonist leiab kindlasti nii minu tissid kui tagumiku, muudki huvitavat. Olen ma selle pärast moraalselt laostunud lits?
Raamatu «Seks ja sotsiaalmeedia» üks autoritest, Tallinna Ülikooli osaluskultuuri professor Katrin Tiidenberg leiab suisa vastupidi. Tema sõnul aitab see teguviis oma keha tagasi võita ja elus toime tulla. Seks sotsiaalmeedias on lausa teraapilise mõjuga ning häbi paksu vatiteki varjus harrastab seda pea sama palju inimesi meie keskel kui neid, kes tavalist seksi loomulikuks peavad.
Seks sotsiaalmeedias seostub väga suure hirmu ja häbiga. Kõige hirmsamat kolli näevad need, kellel puudub isiklik kogemus. Teie valgustate need hirmupusad halastamatult läbi. Kust selline julgus?
See siis ongi ehk minu töö laiem sotsiaalne väärtus. Ei saa eeldada, et inimestel on kõigega isiklik kogemus, aga kui inimene ise ei ole kogenud, siis kogu arvamus pärineb teisesest infost ja teiseses infos jääb sageli kõlama hirmutav. Nii töötab tähelepanu ja internet ja sotsiaalpsühholoogia.
Ega ma ei ütlegi, et internetis ei ole mingeid ohtusid ega riske.
Kui räägime sotsiaalmeediast kui tähelepanumajandusest, siis väärtust omistatakse sellele, mis suudab tähelepanu püüda. Sellise sisu kohta kasutatakse sõna «kleepuv» ja sisu muudavad kleepuvaks tunded. Need on head tunded nagu rõõm ja lõbustatus, kuid halvad tunded on samuti äärmiselt kleepuvad. Hirm, viha, tülgastus.
Ja kuna seks on kultuurilooliselt tundlik teema, lähevad seal hästi kiiresti suusad risti. On mingid tabud, normid ja häbid, mis tulevad ajaloost. Teisalt on uuemad internetiga seotud hirmud. Ja kui need kaks asja kokku panna, võib sündida uus perversne mutanthirm – see on hästi tüüpiline. Hakkad rääkima paljastest piltidest ja kolme lausega jõutakse kuidagi seksikuritegevuse, inimkaubanduse ja pedofiiliani.