19. septembril toimuvad Venemaal valimised, kus hääletatakse riigiduuma, kohalike volikogude ja regionaalsete parlamentide liikmeid ning rajooniülemaid. Kuku raadio saates «Välismääraja» arutlesid politoloog Karmo Tüür, etnoloog Aimar Ventsel ja saatejuht Erkki Bahovski, mis teeb valimised eripäraseks ning millised meeleolud Venemaal valitsevad.
Mõne nädala eest avaldas Tüür Postimehes kommentaari, kus kirjeldas tulevaid Venemaa valimisi hübriidvalimistena: «Need nagu oleks valimised ja nagu poleks ka,» kirjeldas ta.
Tüür selgitas raadiosaates, et väljastpoolt vaadates näevad Venemaa valimised välja nagu valimised ikka. Valimised teeb äraspidiseks ehk hübriidseks asjaolu, et kandidaatide retoorika ei ole suunatud mitte allapoole valijatele, vaid ülespoole president Vladimir Putinile tõestamaks, kes on lojaalsem kui keegi teine. Vastavalt lojaalsuse määrale pannakse inimesi kandideerimisnimekirjadesse või võetakse neid sealt maha.
Teiseks on tema hinnangul seekordsed valimised võimu jaoks üliolulised, sest nende fookus on suunatud aastale 2024. Tänavu pannakse paika inimesed volikogudesse, kes peavad tagama maksimaalse legitiimsuse 2024. aasta probleemi lahendamisele ehk Putini võimu jätkamisele.
Bahovski mõtiskles, et valimispäeval valitakse ka kohalikke poliitikuid ning see võiks tähendada, et kohalikud küsimused on ikkagi olulised. Samas on näha, et laialt levinud korruptsioon viinud ka kohapealsete protestideni. Ta küsis Ventselilt, et kuidas on võimulolijad suutnud rahulolematust vaigistada ja Kremlile lojaalsust tagada, sest tavamõistuse järgi arvaks, et lõputult niimoodi ei saa.
Kohalikud teemad olulised madal tasandil
Ventsel märkis, et tema on hübriidvalimiste kontseptsiooniga nõus 50 protsendi ulatuses. Valimispäeval ehk tegelikult koroonapandeemia tõttu kolmele päevale venitatud hääletusel valitakse ametisse tuhandeid inimesi üle Venemaa. Tema hinnangul on lojaalsus ülespoole oluline ennekõike riigiduuma ja kuberneri-regioonipea valimistel, aga mida madalamale tasemele minna, seda rohkem mängib rolli inimeste enda arvamus ning kandidaadi suutlikkus valijad enda selja taha saada.