Kuku raadio saates «Välismääraja» arutlesid Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu, vaatleja Raivo Vare ja saatejuht Erkki Bahovski, kuidas on kulgenud Afganistanist evakueerimine ning millist mõju avaldab põgenikelaine Pakistanile ja Kesk-Aasia riikidele.
Stoicescu tõi välja, et kuni 20 000 afgaani päevas tahab ületada Pakistani piiri. Pakistan lubab küll üle ainult neid, kellel on paberid korras ehk kes näiteks tahavad külastada sugulasi või tervishoiuasutusi.
Vare täiendas, et tänaseks on evakueeritud ekspertide hinnangul suurima kaasaegse kiirevakuatsiooni käigus 117 000 inimest Kabuli lennuvälja kaudu. Oleks aga olnud vajalik ära tuua üle 300 000 inimese ning tegelikult räägitakse rohkem kui miljonist inimesest, kes on teinud läänega koostööd. Lisaks neile on mitu miljonit, kes tahavad Afganistanist põgeneda teistel põhjustel.
Ta kirjeldas, et neil inimestel on valdavalt võimalik põgeneda põhja Kesk-Aasia riikidesse või lõuna poole Pakistani. Pakistan kõhkleb, aga Euroopa on asunud seisukohale, et Pakistan peaks rohkem pingutama põgenike vastuvõtmiseks. Näiteks Euroopa Liidu nõukogu president Charles Michel rääkis Pakistani peaministri Imran Khaniga spetsiaalselt sel teemal, et Pakistan laseks põgenikke sisse. Samal ajal kohe pärast seda tulid teated, et Pakistan on hakanud piiripunktides tulistama.
Stoicescu argumenteeris, et Euroopa peaks tegema kokkuleppe Pakistaniga. Kaudselt saab tõmmata paralleeli Türgiga, kus on miljoneid Süüria põgenikke. Ta põhjendas, et kui USA ja liitlased okupeerisid Afganistani ja hakkasid riiklust üles ehitama, siis sellega me võtsime vastutuse Afganistani rahva eest. Isegi kui mõnisada tuhat evakueeritakse, siis miljonid jäävad ikka sinna ning Stoicescu hinnangul peab lääs lahti mõtestama, mis on meie vastutus ning kuidas saab neid abistada.