Kuku raadio saates «Poliitikaguru» rääkisid Reet Aus, Kaspar Oja ja Tõnis Leht presidendivalimistest, Covid-tõendist ning rohemajandusest.
Homme on riigikogus presidendivalimiste esimene voor. «Homne presidendivalimine on noatera peal, napp saab see olema üht või teistpidi,» sõnas saatejuht Tõnis Leht.
«Ma arvan, et Eestis on tükk aega olnud probleem selles, et meil on olnud poliitika lähedal karismaatiliste inimeste puudus. Ei ole selliseid inimesi, kes suudaksid koguda toetust suurema hulga inimeste seas. Selles valguses ma arvan, et ei olda rahul sellega, kui valitakse Karis (Alar Karis - toim) ja ei olda rahul ka sellega, kui Karist ei valita,» nentis Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja.
Oja lisas, et Karis on end näidanud kogenud ametniku ja ülikooli rektorina: «Tal kindlasti on elukogemust ja võimas CV, aga tuleb ikkagi tõdeda, et ta ei ole ka rahva seas esimene eelistus presidendiks».
«Eesti praeguse presidendivalimise süsteemi üks häda ongi see, et kui tuleb kokkulepe sõlmida, siis see kandidaat, kes võidab, suure tõenäosusega ei ole ühegi erakonna esimene valik. Siis saab presidendiks see, kes on erakondade teine või kolmas valik.»
Ettevõtja ja moedisainer Reet Aus sõnas, et tavakodanikuna eemalt vaadates sooviks ta, et kui minnakse presidenti valima, siis oleks rohkem kandidaate. Aus lisas, et ka Kersti Kaljulaid on oma valitsemisajal oma ülesannetega hakkama saanud ning inimesed toetavad seda, mistõttu on tema jaoks arusaamatu, miks teda kandidaadina üles seatud ei olda. «Kogu protsess on olnud mingite inimeste vahel kokkulepete tegemine.»