Kui neil õnnestub Afganistanist lahkuda, peame pakkuma neile turvalist pelgupaika ka Eestis. Me võlgneme neile seda.
Ent eelnev on presidendi sõnul vaid olukorra kirjeldus ja nending. «Sellest on vähe abi inimestele, kelle elu on otseses ohus või kes on juba pidanud maksma viimastel nädalatel kõige kõrgemat hinda. Enamasti on nad maksnud oma eluga seetõttu, et on jaganud samu väärtusi, mille eest meie seal seisime,» selgitas ta.
«Meie õlgadel lasub kohustus ja vastutus teha ka veel praegu kõik endast olenev, et neid inimesi kaitsta ja aidata,» usub Kaljulaid.
«Eesti on tänaseks kokku kutsunud arutelu ÜRO julgeolekunõukogus, me arutame seda täna ka Euroopa Liidu partnerite ja NATO liitlastega,» kirjeldas Kaljulaid. Siiski on tema sõnul valus, ent aus tunnistus, et kiiret lahendust, mis tekkinud kaost silmanähtavalt parandaks, on keeruline näha. «Meie rahvusvaheline kogukond ei suuda efektiivselt tagada inimeste elementaarseid õigusi neis paigus, kes lihtsalt end sest üldisest väärtusruumist välja arvavad.»
«Aga meil on vastutus ka palju kitsamalt, meil on vastutus Eesti riigina. Me peame tegema endast kõik, et inimesed, kelle elu ja turvalisus on ohus meiega koostöö tegemise tõttu, saaks turvalisse kohta. Kui neil õnnestub Afganistanist lahkuda, peame pakkuma neile turvalist pelgupaika ka Eestis. Me võlgneme neile seda,» sõnas president.
Igas sellises konfliktis saavad tema sõnul kõige valusamalt ja otsesemalt pihta need, kes on kõige haavatavamad, eeskätt naised ja lapsed.
«Peame rahvusvahelise kogukonnana ka tänaseks muutunud oludes seisma eeskätt selle eest, et naiste ja laste elementaarsed õigused saaks kaitstud nii palju, kui see võimalik on. On oluline, et neile oleks muuhulgas tagatud järjepidev ja turvaline ligipääs tervishoiule, sh rasedus- ja sünnitusabile, aga ka toidule ja haridusele. ÜRO naiste- ja laste õiguste eestkõnelejana kutsun üles ka Talibani liidreid sellega arvestama,» teatas Kaljulaid avalduses.