Endiselt pole aga mehe haigust suudetud diagnoosida, kuid lootus vastuseid saada on eesoleval esmaspäeval.
Mõttejõu tugevusse uskuv Muiste möönab, et alati ei õnnestu positiivset meelt säilitada. «On päevi, kui olen väga katki ja miljoniks killuks ja energiat ei ole enam üldse,» tunnistab ta ning jätkab: «Aga siis kusagilt tuleb jälle mingi uus laine, mingi uus lootus ja valgus hinge ja lähen lootusrikkalt edasi.» Aga mõnel päeval pisarad tema sõnul ei lõppe ega lõppe. «Samamoodi on ka Anatolil vist, sest ta seest on välja tulnud meeletus koguses pisaraid. Ta reageerib iga sõnumi või poolehoidva häälsõnumi peale pisaratega – vahel on need vast tänupisarad, aga teinekord pigem kurbuse ja rõõmu,» usub Muiste.
Tundeid elatakse läbi üheskoos. Trotsides koroonaolukorrast tingitud rangeid haiglareegleid tehti Muistele erand ning tal lubatakse ööpäev ringi oma mehe kõrval olla. Esialgu tuli naisel põgusaid unetunde magada Arhangelski voodi kõrval tugitoolis. Tänaseks on olud paranenud. «Oleme saanud endale eraldi palati, kus on olemas kõik mugavused ja ka voodi minu jaoks,» räägib Muiste.
Haigekassa pole Arhangelski ravi rahastamise asjus siiani otsust teinud
Haigekassa sõnul ei ole praegu kahjuks võimalik vastata küsimusele, kas Anatoli Arhangelskile on võimalik haigekassa toel ka kodumaal ravi võimaldada, kui Itaalia arstid talle diagnoosi määravad. «Kui ravi on Eestis võimalik, saavad kõik kindlustatud inimesed Eestis haigekassa toel ravi. Hetkel on olukord selline, et saame välisriigis rahastada patsiendi uuringuid ja konsultatsioone, kuna neid ei ole Eestis võimalik teha,» sõnas haigekassa avalike suhete ja terviseedenduse osakonna peaspetsialist Heidi Kukk. Otsust selle kohta pole aga tänaseni veel tehtud. «Haigekassal on kohustus ära oodata taotleja või tema esindaja arvamus, mida tänaseks tulnud ei ole ning tähtaeg selleks on täna,» ütles Kukk reedel ja lisas: «Kui me vastust ei saa, teeme uuel nädalal meile teadaolevate andmete põhjal uuringute ja konsultatsiooni rahastamise osas otsuse.»
Kukk selgitas, et kui diagnoos selgub, otsustavad ravi võimalikkuse Eestis siinsed arstid. Kui ravi, mida patsient vajab, Eestis osutada võimalik ei ole, saab kaaluda ravi rahastamist välisriigis.
Kuke sõnul ei ole neil lähiminevikust meeles ühtki analoogset juhtumit, kus haigekassal palutakse rahastada ravi, kui ei ole teada, mis on diagnoos ja milline on ravi.