Riigikohus otsustas, et kuritegude uurimisel ei tohi enam kasutada salvestatud telefoniside andmeid, seesugune otsus võib aga mõjutama hakata käimasolevat Tallinna Sadama kohtuprotsessi, kirjutab ERR.
Riigikohtu otsus võib mõjutada Tallinna Sadama kohtuprotsessi
Tallinna Sadama kohtuprotsessi üks kaitsjatest Paul Keres ütles ERRile, et Tallinna Sadama kohtuasjas võivad riigikohtu otsuse valguses teatud tõendid muutuda lubamatuks, kuid selle üle saab otsustada ainult kohus.
«Kui sideandmetel on olnud oluline mõju näiteks jälituse taotlemisel ja jälitustegevuse läbiviimisel, siis võivad need andmed ära määrida ka kogu jälituse ja muuta selle lubamatuks tõendiks,» selgitas advokaat.
Tema sõnul pole seesugune juhtum väga harv, et riik kogub menetluse käigus tõendeid ning samal ajal tuleb kohtuotsus, mis nende tõendite kasutamise seadusevastaseks teeb.
«Muidugi oleks võinud see otsus varem tulla, aga tegelikult poleks seda pidanud isegi tulema. Seaduseandja võiks ise natuke sellele mõelda, kuidas isikute õigusi kriminaal- või väärteomenetluses kaitsta,» ütles Keres.
Praegu tekkinud olukorda oleks tema sõnul aga saanud ennetada.
«Pidevalt prokuratuuri ja õiguskaitseasutuste õigusi laiendades juhtubki selline asi, et prokuratuur istub sellise portsu otsas, kus nad praegu on,» lisas Keres.
Riigiprokuratuuri pressinõunik Kaarel Kallas ütles ERRile, et tuleb arvestada sellega, et prokuratuur esitas kriminaalasjas süüdistuse pea neli aastat tagasi, 2017. aasta septembris.
«Oleme seetõttu seisukohal, et käesolevas kriminaalmenetluses ei esine aktuaalset vajadust hinnata riigikohtu eelmise nädala otsuse mõju kriminaalmenetluse käigus kogutud tõenditele,» lisas ta.