Esimesed valimised pärast välireklaami keelu tühistamist
2005. aastal võeti välireklaami keeld seadusena vastu ning selle üks eesmärk oli vähendada valimiskampaaniate kulusid ning raha osakaalu poliitilise võimu saavutamiseks. Ka loodeti, et kaovad näiteks majasuurused valimisplakatid ning loodeti, et sedasorti võidu reklaami ostmise asemel suureneb poliitilise argumentatsiooni osa. 2017. aastal pöördus õiguskantsler Ülle Madise riigikogu poole palvega kaotada välireklaami keeld. Ta möönis, et valimiskampaaniad pole sisukamaks muutunud ning samuti piirab seesugune keeld ülemäära eriti kohalikel valimistel osalejate võimalusi.
2019. aasta riigikogu valimistel esitati valimisagitatsiooni piirangu ja poliitilise välireklaami keelu rikkumise kohta 32 teadet, politsei alustas ühe väärteomenetluse. Samal aastal toimunud Euroopa Parlamendi valimistel alustati kaks väärteomenetlust, rikkumise teateid esitati 16 ning selgitustaotlusi esitati 47.
2019. aasta detsembris tühistas riigikogu poliitilise välireklaami keelu. Erakondadele jääb alles kohustus esitada valimiskampaania aruandeid ning reklaamikulusid.
Poliitilise reklaamikeelu tühistamine tähendab, et aktiivset valimiskampaaniat saab teha ka valimispäeval ning ka plakatid võivad linnaruumis olla vähemalt valimispäevani. Ainsana jääb kehtima keeld teha valimisagitatsiooni või reklaami hääletusruumis.
Ka vähendab muudatus politsei koormust: näiteks ei pea korrakaitsja menetlema kaebusi mõne välireklaami kohta või valimispäeval toime pandud rikkumisi, nagu näiteks raadiosaates üleskutse hääletada erakonna poolt.
Kohalike omavalitsuste volikogude valimised toimuvad 17. oktoobril 2021.
Kohalikke omavalitsusi on Eestis 79: 15 linna ja 64 valda.
Allikas: rahandusministeerium, riigikogu, Postimees.ee
Kui sügisel peaks Covid-19 olukord halvenema, palutakse hääletamisel kanda maski, desinfitseerida käsi ja tööpindu hääletusalas ning hoida distantsi. «Kui peaks olema olukord, et Covid-19 situatsioon on tõsine, on e-hääletamine tõepoolest ohutum meetod hääletamiseks,» lisas Koitmäe. Valijate hajutamiseks soovitab valimisteenistus hääletamist mitte jätta viimasele päevale: hääletada on võimalik kogu nädala jooksul.