Eelmise nädala reedel ilmus Soome ajakirjanduses Eesti peaministri Kaja Kallase avalik pöördumine, milles Kallas juhtis Soome peaministri Sanna Marini tähelepanu Soomes töötavate eestlaste murele kehtestatud reisipiirangute pärast. Marin vastas Kallase murele üldiselt, et siseministeerium on ette valmistamas ettepanekuid töörändele seatud piirangute leevendamiseks.
Eesti endine suursaadik Soomes Harri Tiido ja Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik arutasid Kuku raadio saates «Välismääraja», miks pinged töörände üle püsivad ning millised võiksid olla Soome valitsuse järgmised sammud. Raik tõi välja, et töörände küsimust mõjutab mõlema riigi sisepoliitika. Soome puhul oli just opositsiooniline Koonderakond see partei, kes Eesti peaministri Kaja Kallase saadetud kirja kommenteeris positiivselt.
Samal ajal on Soomes veidi muutunud kriitilisemaks suhtumine valitsuse koroonapoliitikasse. Raik rõhutas siiski, et enamus soomlasi hindab siiski kõrgelt valitsuse koroonakriisiga hakkama saamist. Kriitilised hääled kõlavad just ettevõtjate suust, kes tahaksid piirangute kiiremat tühistamist nii Soome sees kui piiridel.
Tema hinnangul pole oodata, et Soome oleks valmis eriliselt arvestama Eesti huvidega või meie suhtes erandeid vastu võtma. Peale Kaja Kallase kirja on olukord sama, sest oli näha, et Sanna Marini vastus piirangute vähendamisest oli antud üldises võtmes. Raik prognoosis, et kui lõpuks otsused tulevad, pole neis midagi spetsiifiliselt Eestit puudutavat.
Tiido nõustus Raigi seisukohaga, et Soome eelistab suhtuda võrdselt Euroopa Liidu ja Schengeni maadesse. Ta meenutas, et ka Balti mulli loomist vaatas Euroopa Komisjon kriitiliselt, sest erilahendusi ei pooldata. Teise aspektina Soome poliitika kujundamisel tõi ta esile nakatumisgraafiku trendi. Praegu on nakatumine tõesti kiirelt vähenenud, aga sama kiiresti läks see selle aasta alguses üles. Samuti on levimas uus tüvi, mistõttu saab Soome esitada vastuväiteid, et nakatumine võib veel hakata kiiresti tõusma.