Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Riigikogu hakkab reguleerima tubakavaba mokatubakat

Copy
Mokatubakas. Foto on illustratiivne.
Mokatubakas. Foto on illustratiivne. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Riigikogu võttis menetlusse tubakaseaduse muudatused, millega kehtestatakse reeglid seni täpselt reguleerimata tubakavabale huuletubakale. Tubakavaba huuletubaka nikotiini sisalduseks seatakse muudatusettepanekute kohaselt 25 milligrammi grammi kohta. 

Tubakaseaduse muutmise eelnõu sisaldab ka mitmeid muid sätteid, millega soovitakse tagada toodete suuremat ohutust ning tarbijatele nõuetekohaste ja kvaliteetsete toodete kättesaadavust. Muudatuste kaudne eesmärk on igapäevase passiivse suitsetamise vähendamine ning Eesti tõukamine Euroopa tubakasurmade esikolmikust välja.

Muudatusettepanekute kohaselt seatakse tubakavaba huuletubaka nikotiini sisalduse piiriks 25 mg/g, mis on sarnane apteekides müüdavatele nikotiini asendusravi toodetega. Lisaks sätestatakse piirang, et edaspidi ei tohi tubakavabale huuletubakale lisada vitamiine ja muid lisaaineid, mis võivad luua mulje, et toode on tervisele kasulik või võiks anda energiat ja jõudu. Ühtlasi on plaanis ära keelata tubakatoodete ja tubakatootega seonduvate toodete pakenditel kujutada multifilmitegelasi või mänguasju.

Tarmo Kruusimäe (Isamaa) sõnul on mitmed varasemad tubakaseaduse muudatused kaasa toonud hoopis terviseriskide ja salakaubanduse kasvu. «Erinevate osapooltega arutades oleme jõudnud muudatusteni, millega tagame tarbijatele parema ohutuse ja alternatiivsete toodete turvalise kättesaadavuse täiskasvanutele,» ütles ta.

Eelnõu kohaselt tühistatakse alternatiivsete toodete kaugmüügi piirang, kuid edaspidi tuleb selle juures kasutatakse digitaalset isiku tuvastamise süsteemi, mis välistab toodete müümise ja kättesaamise alaealistele. Samuti soovitakse muuta maitse- ja lõhnaainete kasutamist alternatiivsetes toodetes. Edaspidi ei saaks Eestis müüa alternatiivseid tooteid, mis maitseks nagu maiustus või karastusjook.

Suitsetamisest tingitud surmade poolest on Eesti Euroopas kolmandal kohal ja viimatise tervisekäitumise uuringu järgi on meil viimase kahe aastaga suitsetajate arv kasvanud. «On aeg tunnistada, et senised lahendused ei tööta. Peaksime eeskujuks võtma head näited teistest riikidest, kus alternatiivsete toodete kasutamise soodustamine on aidanud suitsetamise levikut ja sellest tingitud surmasid vähendada,» lisas Kruusimäe.

Tagasi üles