Teisipäeva hilisõhtul jõudsid Ämari lennubaasi Afganistanis operatsioonil Resolute Support teeninud jalaväerühma RSM Estpla-06 liikmed, kes olid osa viimasest operatsioonil teeninud Eesti kontingendist.
Fotod ⟩ Afganistanis teeninud viimane Eesti jalaväerühm jõudis tagasi koju (2)
NATO lõpetas kokku 20 aastat kestnud Afganistani missioonid, sest seatud eesmärgid on saavutatud ning rahu saavutamine riigis sõltub nüüd poliitilisest protsessist. Liitlasvägede väljatoomine algas 1. maist ning toimub mõne kuu jooksul.
«Kaitsevägi ja liitlased suutsid Afganistanis oldud aastatega võtta Al-Qaedalt ära nende tegevuspiirkonna ja tugipunktid ning toetada Afganistani oma riigi taastamisel. Selle tulemusel kaitses Afganistani armee kahe aasta eest oma jõududega valimiste korraldamist ning see on ka meie operatsioonide suurim saavutus – õpetada välja sõjavägi, mis suudab iseseisvalt edukalt tegutseda,» ütles kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem.
Ta märkis, et Eesti sõdur on olnud missioonidel nii hea kui üks sõdur olema peab ja see on loonud liitlastes Eesti vastu tugeva usalduse. «Tänu välisoperatsioonidel osalemisele oleme paremad sõdurid ja oleme saanud kinnitust, et meie sõdurid on tasemel,» ütles Herem.
Koju jõudnud jalaväerühm oli osa Kabulis teeninud Eesti kontingendist. Lähiajal naasevad Eestisse ka ülejäänud kontingendi liikmed, kelle hulgas on kontingendi vanem, sõjaväepolitseinikud, rahvusliku toetuselemendi liikmed ja meedikud. Kontingendi Eestisse naasmine korraldatakse koostöös liitlasüksustega, kelle koosseisus eestlased Afganistanis teenisid.
Eesti kaitsevägi osales koos liitlastega välisoperatsioonidel Afganistanis alates 2003. aastast.
2003-2014 osaleti rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil ISAF (International Security Assistance Force), mille eesmärk oli tõhustada Afganistani ülesehitamist ning seeläbi tugevdada piirkonna stabiilsust. Eestlased osalesid operatsioonil ISAF üldjuhul kompanii suuruse üksuse ja toetuselemendiga (kokku ligi 150 teenistujat). Lisaks teenisid Afganistanis demineerijad, logistikud, staabiohvitserid- ja allohvitserid, arstid, teabeohvitserid, perrooniteenindusmeeskonnad, eriväelased ja teised.
Afganistanis langes ISAFi ajal kokku üheksa Eesti kaitseväelast ja sai vigastada 102 kaitseväelast, neist 39 raskelt.
Aastatel 2015-2021 osalesid Eesti üksused Afganistanis NATO juhitud väljaõppe- ja nõustamismissioonil Resolute Support Mission (RSM), mille eesmärk oli nõustada ja toetada väljaõppega Afganistani julgeolekujõude ja teisi riigi institutsioone. Eestlased panustasid operatsiooni rotatsioonikorras demineerimismeeskondade, jalaväerühma ja toetuselemendi, meedikute, sõjaväepolitsei ja staabiohvitseridega. Eesti jalaväeüksuse põhiülesanne oli koos teiste koalitsiooniüksustega tagada Afganistani sõjaväge ja valitsusasutusi juhendavate instruktorite julgeolekut.
Operatsioonil ISAF osales rohkem kui 2400 ja operatsioonil RSM ligi 460 Eesti kaitseväelast. Eesti panustas Afganistani operatsioonidesse kokku ligi 2900 kaitseväelasega.
Korraga oli suurim hulk kaitseväelasi Afganistanis aastal 2009, kus lisaks Estcoy-9le osales missioonil Estcoy-E, mis turvas koos USA merejalaväelastega kohalikke presidendivalimisi. Tol ajal teenis Afganistanis ligi 300 kaitseväelast.