Rein Lang ja Väino Koorberg vaatlesid Kuku raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses», kuidas ajakirjandus on kajastanud administratiiv-bürokraatliku süsteemi (ABS) leemekulbi liigutamist. Juttu jätkus ka muustki.
Eelmisel nädalal võttis ajakirjanduses jõuliselt sõna Tallinki peadirektor Paavo Nõgene, kes on kriitiline vaktsineerimiskorralduse suhtes. Langi jaoks oli muljetavaldav, kuidas ABS hakkas Nõgese väidetele reageerima ning väitis, et esitatud arvud on valed. Seepeale aga küsis Nõgene kohe, et millised on siis õiged arvud. Sellele küsimusele pole aga tänaseni vastust tulnud.
Koorberg leidis, et tegemist on tüüpilise ABSi käitumisega. Lisaks aga tuleb esile tõsta sotsiaalminister Tanel Kiike, kes peaks siiski olema poliitik, mitte ABSi esindaja. Ta selgitas, et kui Eesti vaktsineerimise edetabelis tõusis, tavatses Kiik Twitteris pidevalt aru anda, kui hästi Eestil ikkagi läheb. Nii, kui me hakkasime nimekirjas tahapoole vajuma, hakati ütlema, et ega need numbrid ei olnudki olulised.
Samuti kutsus ta üles lahendama vaktsiinide logistikaprobleeme. «Head sõbrad ajakirjanikud, saatke sotsiaalministeeriumisse ja eriti asekantsler Maris Jessele Eesti logistikafirmade kontakte, et nad õpetaksid, kuidas lõpetada ära see jama, et sõidavad vaktsiinid vabariigi teise otsa ja sõidavad inimesed vabariigi teise otsa. Siis selgub, et kuu või kaks hiljem sõidavad nad täpselt samamoodi, sest vahepeal ei suuda keegi korraldada, et see inimene Tallinnast, kes sõitis vaktsiinisüsti saama Narva, saaks oma teise süsti Tallinnast,» sõnas Koorberg.
Langi jaoks on kummaline, et suurürituste korraldajatele pannakse kohustus võimaldada ka külastajate testimist. Nakatumisohu vähendamiseks on vaktsineerimispassid ja läbipõdemise tõendid. Koorberg märkis, et küllap on testimiskohtade loomise kohustuse määramisel kellegi majanduslik huvi mängus. Lang nõustus ning kutsus üles uurima, kelle taskusse läheb vaktsiinisüstist saadav tulu.