Esimesed suuremad sääseparved üllatasid pühapäeva õhtul mitmel pool Eestis grillijaid-puhkajaid, putukateadlase-looduspiltniku Urmas Tartese kinnitusel vallandus «sääsepuhang» nädal varem kui mullu kevadel.
Sääseparved ilmusid välja mullusest nädal varem
«Praegu tulevad metsasääsed kõikjal üsna üheaegselt välja,» märkis Tartes eile. 21. aprillil ennustas ta ETV «Terevisioonis», et soodsate ilmaolude korral võiksid sääsehordid liikvele minna kahe nädala pärast ehk umbes 5. mai paiku. Kuna aga vahepeal läks külmaks, siis sääskede nukkudest koorumine viibis. Sääsevastsed arenevad Tartese sõnul 4–10-kraadises vees umbes neli nädalat.
«Möödunud eriti soe nädal pani aga igal pool vunki juurde,» lisas ta. «Tänu vahepealsetele vihmadele neil lombid ära ei kuivanud.» Sel kevadel ta fotoaparaadiga sääselompide kõrval ei varitsenud, küll aga mullu. «Möödunud aastal ajastasin ennast täpselt metsasääskede nukust väljapugemise ajaks sääselompide juurde ja sain ka kenasid pilte,» rääkis ta. Üks neist fotodest on lisatud ka juuresolevale infokastile.
Sel aastal kohtas ta esmalt teist sääseliiki – hallasääski –, 11. mail pildistatud galeriid talvitunud hallasääskede valmikute lendamisest saab näha loodusemehe Facebooki kontol. Ka talvitunud laulusääsed hakkasid lendama metsasääskedest nädalapäevad varem.