Viimaste nädalate jooksul kogunenud pinged lahvatasid Jeruusalemmas nädala eest, kui kokku sai täiuslik torm mitmest faktorist: pingeline ramadaanikuu, Jeruusalemma ühendamise päeva tähistamine ja kohtuvaidlused Sheikh Jarrah’ asumis elavate palestiinlaste väljatõstmise üle.

Esmaspäeval sekkus Jeruusalemmas toimuvasse Gaza sektorit kontrolliv Hamas, mis hakkas Iisraeli poole rakette saatma. Tänaseks on välja lastud üle tuhande raketi, lootuses raketitõrjesüsteemi Raudkuppel üle koormata ja nii Iisraeli kaitsest läbi tungida.

Iisraeli sõjavägi vastas õhurünnakute ja suurtükitulega, lisaks valmistatakse ette võimalikku maaväe sissetungi.

Rahvuslikud ja usulised vastuolud. on tekitanud tänavatel kaose: ühelt poolt on välja ilmunud paremäärmuslikud juudijõugud, kes araablasi peksavad, teiselt poolt on palestiinlased vastanud poodide ja sünagoogide põletamisega.

Konflikti tõttu on Gazas surnud 87 inimest, nende hulgas 17 last, Ida-Jeruusalemmas üks, Läänekaldal viis palestiinlast ning Iisraelis kuus tsiviilelanikku ja üks sõjaväelane.

Postimehe saade «Maailm taskus» ja Tartu Ülikooli Rahvusvaheliste Suhete Ringi taskuhääling «Ringjoon» võtsid luubi alla, miks ikkagi Iisraelis ja Palestiinas seekord pinged lahvatasid ning kuidas võiksid sündmused areneda.

Stuudios olid Postimehest Margus Parts ja Merili Arjakas, RSRist Helena Eglit ja Jan Lucas Videvik.

Saates räägiti lahti:

  • Mida Iisraeli valitsus ja Hamas praegusest olukorrast tahavad?
  • Kuidas mõjutab teravnenud konflikt Benjamin Netanyahu toetust? Kas vägivald võib olla kasulik, et juhtida tähelepanu kõrvale tema üle peetavalt kohtuistungilt?
  • Millist osa täitis konflikti arenemisel Palestiina valimiste tühistamine?
  • Kuidas suhtuvad palestiinlased Hamasi ja Palestiina omavalitsuse tegevustesse?
  • Milline on praegune opositsiooni dünaamika? Kas valitsuse moodustamine on tõenäoline ja kuidas seda mõjutab käimasolev konflikt?
  • Märtsis toimunud Iisraeli valimiste järel olid poliitikud olukorras, kus valitsuse moodustamiseks oleks olnud vaja vähemalt ühe araabia partei kaudset toetust. See annaks Iisraeli palestiinlastele enneolematu kaalu riigi poliitikat mõjutada. Mida teha koalitsioonikõnelustega nüüd, kui juudid ja araablased vastastikku üksteist tänaval ründavad?
  • Kuidas mõjutab Iisraeli ja Palestiina konflikt piirkonna poliitikat laiemalt? Kas ja mida on olukorra ohjamiseks teinud USA president Joe Biden?

Head kuulamist!