Õiguslik vastutus korda saadetud kuritegude eest on sotside juhi hinnangul individuaalne. «Kollektiivne moraalne vastutus ei ole aga rahvuspõhine, seda peavad sõltumata rahvusest ja emakeelest kandma eelkõige need, kes oma tegevusega aitasid kaasa okupeeriva võimu ja seda juhtinud kommunistliku partei kuritegudele,» selgitas ta.
Mikser kinnitas, et erakond selgitab oma arusaamu ka oma partneritele, erakonna liikmetele ja avalikkusele. «Loodan, et ka VEE juhid selgitavad, mida nad ajakirjanikuga suheldes täpselt silmas pidasid,» lisas ta.
Oli ka läbirääkimistel teemaks
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe sõnul puudutasid nad ühinemisläbirääkimistel VEEga kõiki olulisi teemasid, ka ajaloosündmusi.
«Vene Erakonna juhtide sõnul jagavad nad riigikogu 2002. aasta avalduse «Okupatsiooni võimude kuritegudest Eestis» seisukohti. Leidsime ka, et traagilisi ajaloosündmusi ei tohiks täna kasutada ühiskonna lõhestamiseks ja poliitiliste pingete eskaleerimiseks,» kirjeldas Mikser.
Tema sõnul peab ühiskonnas vahetama vabalt mõtteid kõigil olulistel teemadel, kuid seda debatti tuleb pidada vastutustundlikult, unustamata ajaloo kõrval tulevikku vaadata.
Vene partei asuski selgitama
Täna pärastlõunal saatis Vene Erakond Eestis laiali pressiteate, kus selgitas «ajalooskandaali» tagamaid.
Nad väitsid, et erakonna esimees Stanislav Tšerepanov ja aseesimees Gennadi Afanasjev ei ole andnud hinnanguid okupeerimisele, näiteks seda eitanud.
Nad kinnitasid Mikseri oletust, märkides, et üritasid suunata ühiskonna tähelepanu sellele, et meie minevikule tuleb anda hinnanguid vastavuses 2002. aasta riigikogu avaldusega «Okupatsioonirežiimi kuritegudest Eestis».
Seal on märgitud, et «Saksamaa natsionaalsotsialistliku režiimi kuriteod on hukka mõistetud autoriteetsel rahvusvahelisel tasandil, kuid Nõukogude Liidu kommunistliku režiimi samaväärsed kuriteod on hukka mõistmata.».