Šotimaal toimusid 6. mail devalveeritud parlamendi valimised, mis olid koroonakriisi tõttu aasta võrra edasi lükatud. Seekordsed valimised olid suure tähelepanu all, sest eelmistest saati on toimunud iseseisvusreferendum, Brexiti referendum ja ülemaailmne pandeemia.
Iseseisvusreferendumi teema on ka sel korral olnud niivõrd dominantne, justkui olekski uus rahvaküsitlus käes, seletas sotsioloog Pille Petersoo Kuku raadio saates «Välismääraja». Petersoo tõi välja, et šotlased on juba pikka aega tahtnud suuremat omavalitsust ja keskvalitsuse võimu tuua inimestele lähemale.
Juba 19. sajandi lõpus loodi Šoti ametkond, mis hakkas šotlaste asju otsustama. Aga nii aktiivset omavalitsuse liikumist kui Iirimaal, Šotimaal pole olnud, võrdles Petersoo. Šoti rahvuspartei asutati 1934, aga populaarsust hakkasid nad kogunema alles 1970. aastatel, kui Põhjameres avastati nafta ning šoti rahvuslased said hakata uskuma, et nad saaksid majanduslikult ise hakkama.
See oli aeg, kui leiboristid hakkasid Ühendkuningriigi parlamendis Westminsteris kaotama kohti Šoti rahvuspartei liikmetele. Ühtedel valimistel said nad lausa kolmandiku rahva häältest, aga majoritaarse valimissüsteemi tõttu saavutasid vaid 11 kohta. Häältehulk oli valitsuse jaoks siiski niivõrd hirmutav, et nad otsustasid Šotimaale pakkuda suuremat omavalitsust.
1979. aastal toimus leiboristide eestseisul referendum, kus hääletati, kas Šotimaal võiks olla oma assamblee. Assamblee on vähemate õigustega kui devalveerunud parlament, näiteks praegu on assamblee Walesil.
Parlamendi referendum toimus 1997. aastal, sest mõni kuu varem Ühendkuningriigis võimule tulnud leiboristid olid valimiskampaania ajal lubanud šotlastele hääletust. Tegemist oli ülekaaluka võiduga: 60 protsenti inimesi käis referendumil hääletamas ning neist 75 protsenti toetas suuremat omavalitsust.
2014. aastal korraldas parlamendis enamuses olev Šoti rahvuspartei iseseisvusreferendumi, kus «ei» pool saavutas 55,3 protsenti, «jah» 44,7 protsenti. Ühendkuningriigi valitsus oli iseseisvushääletusele loa andnud põhimõttel, et rahva arvamust võib küsida korra põlvkonna jooksul, et see ei muutuks iga-aastaseks kampaaniaks.