- Kuremäe kloostris elab 101 nunna
- Pikad tööpäevad on selleks, et klooster elataks end oma tööga
- Koroonaohvrid: klooster kaotas viis nunna ja vaimulikku
- Nunnasid jääb kloostris järjest vähemaks
Askeetlik eluviis, kasin toit, kuuletumiskohustused, üle kaheksatunnised tööpäevad, raske füüsiline töö, lehma lüpsmine, palvetamine ja suurpuhastus enne püha on vaid üks osa nunna elust. Postimees jälgis nunnade eluolu ja veetis kaks päeva Pühtitsa Jumalaema Uinumise kloostris enne õigeusklikute ülestõusmispüha, mida tähistatakse homme, 2. mail.
Tavaliselt seavad paljud palverändurid sel päeval sammud unikaalsesse 130-aastasesse Pühtitsa Jumalaema Uinumise kloostrisse. Postimees tuli kohale pisut varem, 14. aprillil, et uurida, kuidas klooster töötab ja kuidas pühadeks valmistutakse.
Kohe esimesel õhtul me pühade seinte vahele ei saagi, sest kell üheksa õhtul kohale jõudes on kloostriväravad juba kinni. Jumalaema Uinumise peakirikus käis jumalateenistus ja kuna koroonapiirangute tõttu ei ole siseruumides lubatud avalikke jumalateenistusi, siis sel ajal külalisi sisse ei lasta.
Pühad väravad jäävad meie ees suletuks kella kümneni hommikul. Seetõttu ööbime lähedalasuvas külalistemajas - see on kahekorruseline puumaja, kus pole sooja vett ega dušši, on vaid lihtne köök ja lihtsad asemed. Ka õhtusöögiks pakutav toit on suure paastu tõttu üsna tagasihoidlik. Edasi jääb meil üle vaid oodata hommikut.
Varavalges palvetama
Nunnade päev algab varakult. Igal hommikul ja õhtul kell kuus on ühine jumalateenistus. «Me koguneme pühakotta teenistuseks. Hommikul on palvetamine. Seda nimetatakse keskööteenistuseks,» räägib meile nunn Tihona, kes on kloostris elanud juba 37 aastat.
Tema võiks kloostri, vaimulike ja ikoonide ajaloost rääkida tunde. «Kui te eelistate rääkida inglise keeles, siis räägime inglise keeles,» pöördub nunn soravas inglise keeles Postimehe fotograafi poole. Nunn Tihona on lõpetanud võõrkeelte instituudi, seega on tal keel suus kogu õigeusu terminoloogiaga.
Isiklikud palvetamised jätkuvad kloostris terve päeva, ka töö ajal. «Seda on vaja selleks, et puhastada pead,» selgitab nunn.