Rein Lang ja Väino Koorberg võtsid Kuku raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses» vaatluse alla ajakirjandusvabaduse olukorra koroonaajal Piirideta Reporterite avaldatud iga-aastase pressivabaduse edetabeli järgi. Miks on Eesti koht langenud ning kas organisatsiooni välja toodud põhjendustel on alust?
Edetabelis on umbes 180 riiki, kus esimeste seas on põhiliselt Skandinaavia riigid. Eesti on paari aasta langenud 15. kohale. Lang leidis, et ta jätkuvalt ei hakkaks ületähtsustama mõnekohalist liikumist või edetabelit tervikuna.
Koorberg argumenteeris, et nii Eesti kui ka Saksamaa on langenud «kah vaba» kategooriasse ehk pole midagi väga hullu, aga ei saa ka rääkida Põhjamaade sekka kuulumisest. Lang tõstis esile, et selle nimekirja järgi pole ajakirjandus ka Ameerika Ühendriikides vaba. Koorberg täpsustas, et USA on 44. kohal ning seda ajakirjanike vastu sooritatud rünnakute tõttu, mis president Donald Trumpi viimasel valitsusaastal sagenesid. Teravamalt hakkasid sõna võtma ka poliitikud.
Lang leidis, et sinna ongi koer maetud. «Piirideta Reporterid, kes seda kuulsusrikast nimekirja peavad, tunnevad ennast äärmiselt riivatuna iga kord, kui mõni poliitik nende kohta halvasti ütleb,» ütles ta. Ta julgeb siiski väita, et USA ajakirjandus ei lasknud ennast sellest segada, et eelmine president nende peale karjus.
Eesti kohast edetabelis
Koorberg märkis, et Eesti kohta tuuakse välja asjaolusid, millest nemad on saates palju rääkinud. Lang võttis kokku, et tuuakse välja eelmise valitsuse sõnakasutust ajakirjanike pihta ehk Martin Helmet, kes vahepeal ei andnud teatud ajakirjanikele informatsiooni. «See kõik on põhjustanud Eesti ajakirjandusvabaduse languse. No palun väga vabandust,» ei leidnud ta, et argumendid oleksid piisavad.
Koorberg lisas, et poliitikud ähvardasid vähendada ERRi rahastust. Lang ei nõustunud ka selle argumendiga. «Kui maja ei ehitata, siis ajakirjandus ei ole vaba,» ironiseeris ta.