Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
Saada vihje

Sotsid läkitasid kultuurikomisjoni esimehele protestikirja

Copy
SDE juht Indrek Saar.
SDE juht Indrek Saar. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) saadikud protesteerivad kultuurikomisjoni plaani vastu panna riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingerida paika sajalasel hääletusel ja nõuavad, et raha saavate kultuuriobjektide valik selguks avalikult.

SDE fraktsioon saatis kultuurikomisjoni esimehele Aadu Mustale protestikirja, milles juhitakse tähelepanu kavandatavale seaduserikkumisele kultuuriehitiste otsuse eelnõu ettevalmistamisel, vahendati erakonna pressiteates.

«Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse sätestab, et sõnavõtja seisukohad refereeritakse ning hääletamistulemused kantakse protokolli nimeliselt. Normi kehtestades põhjendati seda, et nii on «edaspidi avalikkusel võimalik täpsemalt teada saada, mida keegi komisjoni liikmetest arvas ning kuidas hääletas». Soov oli suurendada riigikogu avatust ja komisjonide istungite läbipaistvust,» märkis erakonna esimees Indrek Saar.

«Seega on komisjoni plaan otsustada kultuuriehitiste pingerida sajalase hääletuse teel vastuolus seadusega, kuna ei võimalda märkida protokolli nimelist hääletustulemust.» Sotsiaaldemokraadid leiavad, et kultuuriobjektide valik peaks oma olulisuse tõttu toimuma avalikult.

Kultuurikomisjoni liikme Eduard Odinetsi sõnul ei ole vajadust komisjoni liikmete valikuid riigi ees võetavate kohustuste puhul väga pikaks ajaks salastada. «Kultuurkapitali vahendite otsustamine peab olema võimalikult läbipaistev. Iga komisjoni liikme seisukoht peab olema selge ja põhjendatav. Loodetavasti ei ole kellelgi komisjoni liikmetest põhjust karta, et tema eelistused saavad avalikuks,» sõnas Odinets.

«Teen homme komisjonile ettepaneku muuta protseduure ja hääletada objektid avalikult.» Odinetsi sõnul suurendavad salajase hääletamise teel tehtavad avalike vahendite kasutamise otsused korruptsiooniriski. Lisaks ei ole otsused läbipaistvad ja on avalikkuse ees raskesti põhjendavad. 

Tänaseks on sõelale jäänud 11 riiklikult tähtsat kultuuriehitist, mille seast tehakse lõplik valik. Lõppvooru jõudsid Anu Raua keskus, Arvo Pärdi nimeline muusikamaja, Helioru kontserdimaja, Kahni keskus, Narva Kreenholmi kultuurikvartal Manufaktuur, Pärnu kunstihoone, rahvusooperi praeguse hoone juurdeehitus, Saaremaa Muuseum, Tallinna filmilinnak, Tartu südalinna kultuurikeskus ning teadus- ja tehnikakeskus NOBE.

Tagasi üles