Ladõnskaja-Kubits kirjutas valmis eelnõu, mille eesmärk oli peatada palgatõusu kõrgematel riigiteenijatel, kuid peale esimest lugemist eelnõu komisjonist edasi ei liikunud. «Miks läks just nii, peaks küsima Paul Puustusmaa käest, kes toona oli põhiseaduskomisjoni juht. Ju siis hääled ei olnud koos ja eelnõu jäi vastu võtmata,» lausus Ladõnskaja-Kubits.
Osa Isamaa liikmetest väitis, et annetas, kuid kindel selles olla ei saa, sest väidetel pole tõestusi. «Olen annetanud heategevuseks, kandnud raha riigi eelarvesse ja toetanud MTÜsid,» ütles Tarmo Kruusimäe, kelle kohta on teada, et ta tagastas ühe palgatõusu riigile. «Teie kinnitus ei ole siin vajalik ja ei oma mingisugust tähtsust,» ütles Helir-Valdor Seeder, kes lisas, et annetas palgatõusu MTÜdele.
Ministritel PR-päkapikud abis
Praeguse ja aastataguse valitsuse ministreid oli kokku 18. Kuna ministritel on abiks ka ministeeriumite suured kommunikatsiooniosakonnad ja mitmed nõunikud, keda tavalisel riigikogu lihtliikmel varnast võtta ei ole, tuli neilt ka rohkem vastuseid.
Ministritest jätsid vastamata aga peaminister Kaja Kallas (RE), tema erakonnakaaslased maaeluminister Urmas Kruuse ja rahandusminister Keit-Pentus Rosimannus. Vastust ei tulnud ka endiselt maaeluministrilt Arvo Allerilt (EKRE).
Kõige põhjalikumad vastajad ja suuremad annetajad ministrite seast olid endine rahvastikuminister Riina Solman ja endine kultuuriminister Tõnis Lukas (mõlemad Isamaa).
Lukas annetas kokku 2779 eurot: Veljo Tormise Virtuaalkeskuse toetuseks, kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitalile, Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsile, EELK Tartu Pauluse Kogudusele, MTÜ-le Naerata Ometi ning ta on SOS Lasteküla püsiannetaja.
Kõik organisatsioonid kinnitasid, et Lukas ka need annetused tegi. «Delikaatseid isikuandmeid me ei avalda. Küll aga võin antud olukorras kinnitada, et Tõnis Lukas on aus mees,» kinnitas Lukase annetust näiteks Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets.
Solman annetas 3950 eurot: Eesti Meestelaulu Seltsile Kalev, Oleviste kiriku kogudusele, Isamaa lasterikaste perede stipendiumifondile ja isikliku tragöödia üle elanud perele. Annetamist oluliseks pidav Solman tõendas oma annetusi pangaväljavõtetega.
Kõige suurema annetusena lõi Solman Isamaa naiskogus lasterikaste perede huvitegevuse stipendiumifondi. «Fondi kogutud vahendeid on tallel 1600 eurot, esimese stipendiumi anname välja emadepäeval, mil anname välja ka Isamaa aasta ema auhinda,» ütles detailselt oma palgatõusu annetamist avanud endine rahvastikuminister.
Olgugi et Reformierakonna ministrid jäid kõige kidakeelsemaks, suutis Postimees kinnitada Andres Suti ja Liina Kersna annetusi.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt (RE) ütles, et annetas palgatõusu SOS Lastekülale ja Eestimaa Sünnitusmajade Fondile. Mõlemad kinnitasid, et Sutt ka annetused tegid, kuid ei täpsustanud summasid.
Haridusministeeriumi pressiesindaja Tarmu Kurm vastas, et haridusminister Liina Kersna on aastaid olnud püsiannetaja, kuid annetuse saajaid ja rahasummasid välja tuua ei ole kohane. Liina Kersna püsiannetust kinnitas TÜK Lastefond.
Kaitseminister Kalle Laanet (RE) ütles ausalt, et aasta jooksul palgatõusust saadud raha ta ei annetanud ega tagastanud, vaid toetas sellega oma lastelaste huvitegevust. Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo ütles, et annetab peamiselt lastekaitse valdkonna organisatsioonidele, kuid ei täpsustanud ega tõendanud oma annetusi.
Justiitsminister Maris Lauri (RE) vastas Postimehele ministeeriumi kaudu, et ei soovi teemat kommenteerida. Eelmine justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa) ütles aga, et tema oma annetusi avama ei hakka.
«Ma ei pea üldsegi vajalikuks raporteerida meedia kaudu, mida ma oma rahaga teen. Olen enne annetanud, annetasin siis, aga kellele, on mu oma teada,» ütles Aeg.
Jaanuaris valitsusvangerduse järel keskkonnaministri ametisse saanud Tõnis Mölder selgitas, et paljud Keskerakonna ministrid ja fraktsiooni liikmed teevad annetusi, sealhulgas tema, kuid ei pidanud õigeks näiteid tuua.
Ka kultuuriminister Anneli Ott (KE) ütles, et ei soovi tõmmata tähelepanu toetuse saajatele. «Usun, et erakonna koondvastuses on kõik need head mõtted olemas,» edastas ta nõuniku vahendusel.
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) ütles, et annetab sotsiaal- ja tervisevaldkonna ühendustele, kuid ei täpsustanud, millistele. «Kui nüüd korra ajakirjaniku rolli kõrvale jätate, siis loodetavasti mõistate ka ise, et sellised päringud ja lähenemine (kui palju? kellele? millal? tõesta kontoväljavõttega!) lörtsivad üldtunnustatud arusaama heategevusest,» arvas Kiik oma vastuses. ÜK Lastefond kinnitas, et Kiik on nende püsiannetaja.
Riigihalduse minister Jaak Aab (KE) teatas, et tema palgatõusu eest annetanud pole. «Mina ei lähe mingi aktsiooni või kampaaniaga kaasa ja ei ole ka kellelegi lubanud.» «Väiksemaid toetusi teen ma kogu aeg ja head püüan iga päev teha. Ei tee mingit arvestust, palju ma annetan,» ütles Aab.
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas (KE) vastas, et on jätkuvalt kolme MTÜ püsiannetaja. Aasa väidet pole aga võimalik kinnitada, sest ta ei olnud nõus saatma kuvatõmmiseid annetustest ega nimetama organisatsioone, kellele ta annetas.
Aasaga samas ministeeriumis leiba teeninud väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem (EKRE) vastas telefoni teel. «Ma arvan, et mina ei küsi, mis teie oma palgaga teete,» sõnas ta ja pani kõne ära.
President Kersti Kaljulaid ise Postimehe päringule ei vastanud, seda tegi tema eest kantselei. Presidendi pressiesindaja Mailin Aasmäe vastas, et president on kriisiaasta jooksul annetanud 10 785 eurot, mis on jagunenud seitsme organisatsiooni vahel, täpsustamata, kellele riigipea konkreetselt annetas.
Eelmisel kevadel ütles Kaljulaid, et annetas raha SA-le Kadunud, kes ka kinnitas, et president on neile 500 eurot annetanud. Ülejäänud 10 285 euro saajad ei ole teada.
Aasmäe viitas presidendi sõnadele, et annetamine sügavalt isiklik tegevus, mis sõltub iga inimese sisemisest kompassist.
«Seetõttu ei ole mõistlik kõigi inimeste detailsete annetamiste loetelu tingimata avaldada või veelgi enam, annetuste tõendamist nõuda,» viitas pressiesindaja Kaljulaidile, kelle sõnul pole vaja poliitikute lubatustele palgatõus annetada faktikontrolli teha. Ta ütles, et võiksime rohkem oma inimesi usaldada.