Kui ajakirjandus lepib kokku, et mingit sündmust, teemat või isikut ei kajastata, kas siis on tegemist tsensuuri, toimetamisvabaduse või monopoolse seisundi kuritarvitamisega? Rein Lang ja Väino Koorberg arutlesid Kuku raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses», kuidas on ajakirjandus veidi üle nädala toimunud meeleavaldusi kajastanud.
Koorberg märkis, et ajakirjandusele heideti ette, et see olla püüdnud surnuks vaikida Toompeal ja Vabaduse platsil toimuvaid meeleavaldusi. Ka talle tundus, et ajakirjandus vaatles toimuvat kui veidrust.
Lang ütles vastu, et tema meelest on murettekitav, et on aina rohkem autoreid, kes avaldavad imelikku juttu Eestis tekkivast tsensuurist, sest marginaalseid seisukohti ei kajastata piisavalt.
«Mina vaidleks küll vastu. Ma olen ise kogenud seda, et kui keegi tahab võita kihlveo, siis võib vedada kihla selle peale, et kui ta teeb lumelabidast loosungi, läheb sellega neljapäeval Stenbocki maja ette, siis tema nägu ilmub kõigis kolme suure telekanali uudistes,» sõnas ta.
Langi hinnangul on tegemist vastupidise olukorraga: kõikvõimalikud marginaalsed ideed, millele on natukenegi skandaalimaiku küljes, korjatakse üles ja neist tehakse suur lugu.
Koorberg tõi välja, et praeguste meeleavalduste puhul olid nende korraldajad juba nädal aega käinud kolistamas ja põristamas. Sotsiaalmeediasse ilmus pilte ja üksikute parlamendiliikmete kommentaare, kuidas nad jälle pidid tüütute inimeste vahelt tööle minema. Aga peavoolumeedias tema kajastust ei märganud. «Mulle tundus, et meie soovitus oli kandnud paha vilja.»
Lang leidis, et suurte pealkirjadega ei peaks jama käsitlema. Selle asemel aga on ajakirjanikel täna suur võimalus näha vaeva, rääkida inimestega ning küsida, millesse nad tegelikult usuvad. «Ma olen üpris kindel, et umbes poole päeva peal ilmuvad ka välja need, kes lobisevad välja, et nad saavad massistseenides osalemise eest teatud viisil honorari. See on tegemata.»